Rus tilshunosligi va komparativistikaning dolzarb muammolari muhokama qilindi
12-mart kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida “Rus tilshunosligi va komparativistikaning dolzarb muammolari: an’analar va innovatsiyalar” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Mazkur nufuzli anjuman O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining 2026-yil 16-yanvardagi “2026-yilda xalqaro va respublika miqyosida o‘tkaziladigan ilmiy hamda ilmiy-texnik tadbirlar rejasini tasdiqlash to‘g‘risida”gi 11-son buyrug‘i hamda universitet rektorining 2025-yil 27-yanvardagi tegishli buyrug‘i ijrosini ta’minlash maqsadida tashkil etildi.
Konferensiya Xalqaro Turon fanlar akademiyasi akademigi, filologiya fanlari doktori, professor Qulmamatov Do‘stmamat Sattorovich tavalludining 70 yilligi munosabati bilan tashkil etildi. Tadbirni universitetning Rus filologiyasi fakulteti hamda Rus tili va o‘qitish metodikasi kafedrasi tashkillashtirdi.
Konferensiyada Moskva davlat universiteti prorektori, filologiya fanlari doktori, professor, Rossiya Ta’lim akademiyasi akademigi Tatyana Vladimirovna Kortava ham ishtirok etib, anjuman qatnashchilariga tabrik yo‘lladi. Shuningdek, xorijiy olimlarning videomurojaatlari ham namoyish etildi.
Anjuman davomida rus tilshunosligi va komparativistika sohasidagi dolzarb ilmiy masalalar muhokama qilinib, ilmiy hamkorlikni kengaytirish, tajriba almashish hamda yosh tadqiqotchilarni qo‘llab-quvvatlash masalalariga alohida e’tibor qaratildi.

Обсуждены актуальные проблемы русской лингвистики и компаративистики
12 марта в Узбекском государственном университете мировых языков состоялась международная научно-практическая конференция на тему «Актуальные проблемы русской лингвистики и компаративистики: традиции и инновации».
Данное престижное мероприятие было организовано в целях исполнения приказа №11 министра высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан от 16 января 2026 года «Об утверждении плана проведения международных и республиканских научных и научно-технических мероприятий в 2026 году», а также соответствующего приказа ректора университета от 27 января 2025 года.
Конференция была посвящена 70-летию со дня рождения академика Международной Туронской академии наук, доктора филологических наук, профессора Кулмаматова Дустмамата Сатторовича. Мероприятие было организовано факультетом русской филологии и кафедрой русского языка и методики его преподавания университета.
В конференции также приняла участие проректор Московского государственного университета, доктор филологических наук, профессор, академик Российской академии образования Татьяна Владимировна Кортава, которая направила участникам конференции поздравительное обращение. Кроме того, были продемонстрированы видеоприветствия зарубежных ученых.
В ходе конференции были обсуждены актуальные научные вопросы русской лингвистики и компаративистики. Особое внимание было уделено расширению научного сотрудничества, обмену опытом и поддержке молодых исследователей.