Rus tilshunosligi va komparativistikaning dolzarb muammolari muhokama qilindi
12-mart kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida “Rus tilshunosligi va komparativistikaning dolzarb muammolari: an’analar va innovatsiyalar” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Mazkur nufuzli anjuman O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining 2026-yil 16-yanvardagi “2026-yilda xalqaro va respublika miqyosida o‘tkaziladigan ilmiy hamda ilmiy-texnik tadbirlar rejasini tasdiqlash to‘g‘risida”gi 11-son buyrug‘i hamda universitet rektorining 2025-yil 27-yanvardagi tegishli buyrug‘i ijrosini ta’minlash maqsadida tashkil etildi.
Konferensiya Xalqaro Turon fanlar akademiyasi akademigi, filologiya fanlari doktori, professor Qulmamatov Do‘stmamat Sattorovich tavalludining 70 yilligi munosabati bilan tashkil etildi. Tadbirni universitetning Rus filologiyasi fakulteti hamda Rus tili va o‘qitish metodikasi kafedrasi tashkillashtirdi.
Konferensiyada Moskva davlat universiteti prorektori, filologiya fanlari doktori, professor, Rossiya Ta’lim akademiyasi akademigi Tatyana Vladimirovna Kortava ham ishtirok etib, anjuman qatnashchilariga tabrik yo‘lladi. Shuningdek, xorijiy olimlarning videomurojaatlari ham namoyish etildi.
Anjuman davomida rus tilshunosligi va komparativistika sohasidagi dolzarb ilmiy masalalar muhokama qilinib, ilmiy hamkorlikni kengaytirish, tajriba almashish hamda yosh tadqiqotchilarni qo‘llab-quvvatlash masalalariga alohida e’tibor qaratildi.

Topical Issues of Russian Linguistics and Comparative Studies Discussed
On March 12, an international scientific and practical conference titled “Topical Issues of Russian Linguistics and Comparative Studies: Traditions and Innovations” was held at the Uzbekistan State World Languages University.
The prestigious event was organized in accordance with Order No. 11 of the Minister of Higher Education, Science and Innovations of the Republic of Uzbekistan dated January 16, 2026, “On approving the plan of international and national scientific and scientific-technical events for 2026”, as well as the relevant order of the university rector dated January 27, 2025.
The conference was dedicated to the 70th anniversary of the birth of Do‘stmamat Sattorovich Qulmamatov, an academician of the International Turan Academy of Sciences, Doctor of Philology and Professor. The event was organized by the Faculty of Russian Philology and the Department of Russian Language and Teaching Methodology of the university.
The conference was also attended by Tatyana Vladimirovna Kortava, Vice-Rector of Moscow State University, Doctor of Philology, Professor and Academician of the Russian Academy of Education, who delivered a congratulatory address to the participants. Video messages from foreign scholars were also presented.
During the conference, topical scientific issues in the field of Russian linguistics and comparative studies were discussed. Particular attention was paid to expanding scientific cooperation, exchanging experience, and supporting young researchers.