Samarqand – xalqaro taʼlim hamkorligining durdonasi
Bugun qadimiy va hamisha navqiron Samarqand shahri yana bir bor xalqaro ilm-fan va taʼlim maydonining eʼtibor markazida. Buyuk Ipak yoʻlining ramziy timsolida “Silk Road Universities Network (SUN)”ning 10-forumi boʻlib oʻtmoqda.
Forumda OʻzDJTU delegatsiyasi – rektor, professor Ilxomjon Tuxtasinov, ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektor Otabek Yusupov, hamda xalqaro reytinglar boʻlimi boshligʻi Bekzod Nishonaliyev ishtirok etmoqda.
Professor Tuxtasinov o‘z nutqida taʼlimdagi muvaffaqiyat kaliti — ochiqlik, raqamli texnologiyalar, sunʼiy intellekt elementlarini joriy etish va xalqaro hamkorlik ekanini taʼkidladi. OʻzDJTU nafaqat til va madaniyatlarni oʻrgatuvchi maskan, balki xalqaro ilmiy koʻprik vazifasini bajarayotgani qayd etildi.
Shuningdek, forum doirasida OʻzDJTU va Canadian University in Dubai oʻrtasida anglashuv memorandumi (MoU) imzolandi. Ushbu kelishuv qoʻshma taʼlim dasturlari, ilmiy-tadqiqot hamkorligi, shuningdek, talabalar va professor-oʻqituvchilar almashinuvini kengaytirishga xizmat qiladi.
Bu qadamlardan ko‘zlangan maqsad — OʻzDJTUning xalqaro nufuzini oshirish hamda oʻzbek taʼlimining zamonaviy qiyofasini dunyoga namoyish etishdir.
Samarqanddagi bu forum xalqaro hamkorlikda yangi sahifa ochib, ilm-fan sohasida do‘stlik va taraqqiyot ko‘priklarini mustahkamladi.

Самарканд — жемчужина международного образовательного сотрудничества
Сегодня древний и вечно молодой город Самарканд вновь оказался в центре внимания международной научной и образовательной общественности. Здесь, в символическом сердце Великого шёлкового пути, проходит 10-й форум Сети университетов Шёлкового пути (Silk Road Universities Network — SUN).
В работе форума принимает участие делегация Узбекского государственного университета мировых языков (УзГУМЯ), в состав которой вошли ректор, профессор Илхомжон Тухтасинов, проректор по научной работе и инновациям Отабек Юсупов и начальник отдела международных рейтингов Бекзод Нишоналиев.
В своём выступлении профессор Тухтасинов отметил, что ключ к успеху в образовании — это открытость, внедрение цифровых технологий, элементов искусственного интеллекта и расширение международного сотрудничества. Он подчеркнул, что УзГУМЯ является не только центром изучения языков и культур, но и играет роль международного научного моста.
В рамках форума был подписан Меморандум о взаимопонимании между УзГУМЯ и Канадским университетом в Дубае. Этот документ направлен на развитие совместных образовательных программ, научно-исследовательского сотрудничества, а также расширение академического обмена между студентами и преподавателями.
Цель данных инициатив — укрепление международного имиджа УзГУМЯ и представление современной модели узбекского образования мировой общественности.
Самаркандский форум открыл новую страницу в международном сотрудничестве и стал прочным мостом дружбы и прогресса в сфере науки и образования.