OʻzDJTU xotin-qizlar psixologi Sh. Boʻstonova tomonidan Ingliz filologiyasi fakulteti maʼnaviy-maʼrifiy ishlar bo‘yicha dekan muovini Sh. Zokirov bilan hamkorlikda fakultet professor-oʻqituvchilari uchun “Z avlod vakillarining individual psixologik xususiyatlari” mavzusida seminar-trening tashkil etildi.
Seminar-treningning asosiy maqsadi — bugungi Z avlod talabalari bilan ishlash jarayonida mavjud psixologik farqlarni tahlil qilishdan iborat bo‘ldi. Mashg‘ulot davomida kognitiv uslub, emotsional sezuvchanlik hamda motivatsiya mexanizmlari uch asosiy yo‘nalish kesimida atroflicha ko‘rib chiqildi.
Shuningdek, ta’lim muassasasida faoliyat olib borayotgan professor-o‘qituvchilar va xodimlarda uchraydigan psixologik zo‘riqish va kasbiy charchoqni yengillashtirish, yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan kasbiy kuyish holatlarining psixologik ildizlarini aniqlash va ularni bartaraf etish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Seminar davomida muhim xulosa shakllandi:
Z avlod vakillarini tushunish — talablarni pasaytirish emas, balki ularga mos va samarali yondashuvni shakllantirishdir.
Mashg‘ulotlarda rol almashish texnikasi qo‘llanilib, ustozlar Z avlod nuqtayi nazaridan muloqotni his etish imkoniga ega bo‘lishdi.

В Узбекском государственном университете мировых языков психолог по работе с женщинами Ш. Бустонова совместно с заместителем декана факультета английской филологии по духовно-просветительской работе Ш. Закировым организовала для профессорско-преподавательского состава факультета семинар-тренинг на тему «Индивидуальные психологические особенности представителей поколения Z».
Основной целью семинар-тренинга стал анализ психологических различий, проявляющихся в процессе работы с современными студентами поколения Z. В ходе занятия были всесторонне рассмотрены когнитивные стили, эмоциональная чувствительность, а также мотивационные механизмы в разрезе трех ключевых направлений.
Особое внимание было уделено вопросам снижения психологического напряжения и профессиональной усталости среди профессорско-преподавательского состава и сотрудников образовательного учреждения, выявлению психологических причин возможного профессионального выгорания и путям их преодоления.
В ходе семинара был сформулирован важный вывод:
Понимание представителей поколения Z — это не снижение требований, а формирование эффективного и адекватного подхода к ним.
В рамках тренинга была применена техника ролевого обмена, благодаря которой преподаватели получили возможность почувствовать особенности коммуникации с точки зрения поколения Z.