Qoraqalpog‘iston Respublikasi Nukus shahrida o‘tkazilayotgan “Talabalar bahori” festivali doirasida “Orol baliqlaridan 99 turdagi taomlar” gastronomik tadbiri tashkil etildi.
Tadbirda O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov so‘zga chiqib, festival ishtirokchilarini qutladi hamda bunday loyihalar yoshlar o‘rtasida do‘stlik va hamkorlik aloqalarini mustahkamlashda muhim ahamiyat kasb etishini ta’kidladi.
Shuningdek, O‘zDJTU tomonidan Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti Nukus filialiga badiiy va ilmiy adabiyotlardan iborat kitoblar to‘plami sovg‘a qilindi.
Tadbir davomida ishtirokchilar Orolbo‘yi hududiga xos baliq taomlari bilan tanishib, milliy gastronomik merosimiz namunalari haqida batafsil ma’lumotlarga ega bo‘ldilar.

В рамках фестиваля «Весна студентов» организовано гастрономическое мероприятие
В городе Нукус Республики Каракалпакстан в рамках фестиваля «Весна студентов» состоялось гастрономическое мероприятие под названием «99 блюд из аральской рыбы».
В мероприятии выступил ректор Узбекского государственного университета мировых языков Ильхомжон Тухтасинов, который поздравил участников фестиваля и отметил, что подобные проекты играют важную роль в укреплении дружеских и партнёрских связей между молодёжью.
Также Узбекский государственный университет мировых языков передал в дар Нукусскому филиалу Самаркандского государственного университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий комплект художественной и научной литературы.
В ходе мероприятия участники ознакомились с блюдами из рыбы, характерными для Приаральского региона, и получили подробную информацию о примерах национального гастрономического наследия.