Filologiya fanlari doktori, professor A. Mannonovning so‘zboshisi bilan chop etilgan mazkur kitobga muallifning “Turk frazeologiyasi masalalari” hamda “Rashod Nuri Guntekin asarlari o‘zbek tilida” nomli monografiyalari, shuningdek 2002–2025-yillar davomida O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Oliy attestatsiya komissiyasi (OAK) ro‘yxatiga kiritilgan nufuzli ilmiy jurnallarda e’lon qilingan, turk tilshunosligi va badiiy tarjima muammolariga bag‘ishlangan qirqqa yaqin ilmiy maqolalari jamlangan. Ushbu materiallar mazmun-mundarijasi va tadqiqiy yondashuvining chuqur ilmiy saviyasi bilan bir butun, yaxlit fundamental monografik tadqiqot sifatida e’tirof etiladi.
Bugun muallif universitetga tashrif buyurib, mazkur kitobni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinovga taqdim etdi. Uchrashuv chog‘ida kitobning ilmiy ahamiyati, unda yoritilgan masalalarning dolzarbligi hamda turk tilshunosligi va tarjimashunoslik sohalarini rivojlantirishdagi o‘rni xususida fikr almashildi.

Состоялась презентация новой книги профессора ТГИВ профессора Хайруллы Хамидова
На днях была опубликована новая книга профессора Ташкентского государственного университета востоковедения, доктора филологических наук Хайруллы Хамидова под названием «Вопросы турецкого языкознания и переводоведения».
Книга издана с предисловием доктора филологических наук, профессора А. Маннонова и включает монографии автора «Вопросы турецкой фразеологии» и «Произведения Решада Нури Гюнтекина на узбекском языке», а также около сорока научных статей, опубликованных в период с 2002 по 2025 годы в авторитетных научных журналах, включённых в перечень Высшей аттестационной комиссии (ВАК) при Министерстве высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан. Эти статьи посвящены проблемам турецкого языкознания и художественного перевода. Совокупность представленных материалов по своему содержанию и глубине научного анализа представляет собой целостное фундаментальное монографическое исследование.
Сегодня автор посетил университет и вручил данную книгу ректору Узбекского государственного университета мировых языков Илхомжону Тухтасинову. В ходе встречи состоялся обмен мнениями о научной значимости книги, актуальности рассматриваемых в ней проблем, а также о её вкладе в развитие турецкого языкознания и переводоведения.