TIKA ko‘magida O‘zDJTUda “Turk tili va tarjima markazi” tashkil etildi
Joriy yilning 14-yanvar kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida TIKA loyiha koordinatori bilan o‘tkazilgan uchrashuvda erishilgan kelishuvlar amaliy natija berdi. Mazkur uchrashuv davomida Tarjimonlik fakultetida TIKA moliyaviy ko‘magida “Turk tili va tarjima markazi” hamda sinxron tarjima laboratoriyasini tashkil etish masalalari muhokama qilingan edi.
Bugungi kunda ushbu loyiha doirasida Tarjimonlik fakultetida “Turk tili va tarjima markazi” faoliyati yo‘lga qo‘yildi. Turkiyaning TIKA xalqaro hamkorlik va muvofiqlashtirish agentligi homiyligida universitet uchun 4 ta zamonaviy o‘quv xonasi to‘liq jihozlandi.
Loyiha doirasida o‘quv xonalari zamonaviy o‘quv stollari, yumshoq o‘rindiqli stullar, katta o‘lchamli interaktiv panel (aqlli doska), interaktiv panel uchun mobil stend, o‘qituvchi stoli, konditsioner (split tizim), videokuzatuv (CCTV) kameralari hamda zamonaviy LED yoritish tizimi bilan ta’minlandi.
Mazkur loyiha O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti va TIKA o‘rtasidagi samarali hamkorlikning navbatdagi amaliy natijasi bo‘lib, kelgusida ham ta’lim sohasidagi qo‘shma tashabbuslarni izchil rivojlantirishga mustahkam zamin yaratadi.

Turkish Language and Translation Center Established at UzSWLU with the Support of TİKA
The agreements reached during the meeting held on January 14 of this year between Uzbekistan State World Languages University (UzSWLU) and the Project Coordinator of the Turkish Cooperation and Coordination Agency (TİKA) have now been successfully implemented. During the meeting, the parties discussed the establishment of a Turkish Language and Translation Center and a Simultaneous Interpretation Laboratory at the Faculty of Translation with the financial support of TİKA.
As part of the project, the Turkish Language and Translation Center has officially commenced its activities at the Faculty of Translation. With the sponsorship of the Turkish Cooperation and Coordination Agency (TİKA), four modern classrooms have been fully equipped for the university.
Under the project, the classrooms have been furnished with modern student desks, cushioned chairs, a large interactive display (smart board), a mobile stand for the interactive display, a teacher’s desk, split-type air conditioning systems, CCTV surveillance cameras, and a modern LED lighting system.
This project represents another tangible outcome of the effective cooperation between Uzbekistan State World Languages University and TİKA, providing a solid foundation for the continued development of joint educational initiatives in the future.