Toshkentda “Islom sivilizatsiyasi: tinchlik, bag‘rikenglik va ilm-ma’rifat yo‘li” mavzusidagi I Xalqaro Islom sivilizatsiyasi forumi o‘z ishini boshlaydi
2026-yil 7–11-iyul kunlari Toshkent shahrida “Islom sivilizatsiyasi: tinchlik, bag‘rikenglik va ilm-ma’rifat yo‘li” mavzusidagi I Xalqaro Islom sivilizatsiyasi forumi bo‘lib o‘tadi.
Mazkur nufuzli forumda 50 dan ortiq davlatlardan tashrif buyurgan yuqori martabali mehmonlar, diniy va jamoat arboblari, vazirlar, oliy ta’lim muassasalari rektorlari, professor-o‘qituvchilar, ilmiy-tadqiqot markazlari hamda xalqaro tashkilotlar vakillarining ishtiroki ko‘zda tutilgan.
Forum oldidan, 6-iyul kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov mamlakatimizga tashrif buyurgan Misr Arab Respublikasi Oliy ta’lim va ilmiy tadqiqotlar vaziri Abdulaziz Konsovani Toshkent xalqaro aeroportida kutib oldi.
Muloqot chog‘ida mehmon O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar, mamlakatimizdagi tinchlik va barqarorlik muhiti, ilm-fan hamda oliy ta’lim sohasiga qaratilayotgan yuksak e’tibor, shuningdek, O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida arab tili ta’limini rivojlantirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar bilan yaqindan tanishtirildi.
Kunning ikkinchi yarmida delegatsiya Islom sivilizatsiyasi markaziga tashrif buyurib, markaz faoliyati, yaratilgan zamonaviy sharoitlar hamda noyob qo‘lyozmalar bilan tanishdi. Tashrif davomida Ilxomjon Tuxtasinov markazning ilmiy salohiyati, faoliyati va istiqboldagi loyihalari yuzasidan batafsil ma’lumot berdi.
Shuningdek, tashrif dasturi doirasida Misr Arab Respublikasi Oliy ta’lim va ilmiy tadqiqotlar vaziri Abdulaziz Konsovaning O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipov bilan rasmiy uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.

В Ташкенте начинает работу I Международный форум исламской цивилизации на тему «Исламская цивилизация: путь мира, толерантности и просвещения»
С 7 по 11 июля 2026 года в городе Ташкенте состоится I Международный форум исламской цивилизации на тему «Исламская цивилизация: путь мира, толерантности и просвещения».
В рамках данного престижного форума ожидается участие высокопоставленных гостей более чем из 50 стран мира, среди которых религиозные и общественные деятели, министры, ректоры высших образовательных учреждений, профессора и преподаватели, представители научно-исследовательских центров и международных организаций.
Накануне форума, 6 июля, ректор Узбекского государственного университета мировых языков Илхомжон Тухтасинов встретил в Международном аэропорту Ташкента прибывшего в нашу страну министра высшего образования и научных исследований Арабской Республики Египет Абдельазиза Консова.
В ходе встречи гость был ознакомлен с масштабными реформами, проводимыми в Узбекистане, атмосферой мира и стабильности в стране, высоким вниманием, уделяемым развитию науки и высшего образования, а также с деятельностью Узбекского государственного университета мировых языков по развитию образования в области арабского языка.
Во второй половине дня делегация посетила Центр исламской цивилизации, где ознакомилась с деятельностью центра, созданными современными условиями и уникальными рукописями. В ходе визита Илхомжон Тухтасинов представил подробную информацию о научном потенциале центра, его деятельности и перспективных проектах.
Кроме того, в рамках программы визита состоялась официальная встреча министра высшего образования и научных исследований Арабской Республики Египет Абдельазиза Консова с министром высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан Кунгратбаем Шариповым.