Turkiyada xalqaro loyiha doirasidagi uchrashuv va tashriflar davom etmoqda
Universitetlar delegatsiyasi “Qadimiy so‘z izida: Turkiya–O‘zbekiston til va adabiyoti mutaxassislar almashinuvi dasturi” davomida 2026-yil 17-18-aprel kunlari delegatsiya Hatay viloyatiga ham tashrif buyurishdi. GSB Hatay Yoshlar markazida mehmonlar uchun markaz faoliyati haqida batafsil ma’lumot berildi. Shuningdek, mezbonlar delegatsiyaga Iskenderun shahri bo‘ylab sayohatda hamrohlik qilib, hududning diqqatga sazovor joylari bilan tanishtirdilar.
Shundan so‘ng ishtirokchilar O‘rta yer dengizi bo‘yida bo‘lib, madaniy hordiq chiqardilar hamda tarixiy obidalar bilan tanishdilar.
Shuningdek, Afşin tumanida joylashgan Alikaya maskaniga tashrif buyurib, hududning tabiiy va tarixiy go‘zalliklari bilan yaqindan tanishdilar.
Dastur yakunida loyiha doirasida yopilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Unda ishtirokchilarga, xususan ustozlarimizga esdalik sovg‘alari topshirilib, ularning faol ishtiroki alohida e’tirof etildi. Shuningdek, O‘zbekistondan tashrif buyurgan ustozlar tomonidan milliy taomimiz - palov tayyorlanib, mehmonlarga tortiq qilindi.
Mazkur loyiha Turkiya va O‘zbekiston o‘rtasidagi ilmiy, ta’limiy va madaniy aloqalarni yanada mustahkamlashga xizmat qilmoqda.

В Турция продолжаются встречи и визиты в рамках международного проекта
В рамках программы «По следам древнего слова: программа обмена специалистами в области языка и литературы Турция–Узбекистан» делегации университетов 17–18 апреля 2026 года также посетили провинцию Хатай.
В Молодёжный центр GSB Хатай гостям была представлена подробная информация о деятельности центра. Кроме того, принимающая сторона сопровождала делегацию в экскурсии по городу Искендерун и ознакомила с его достопримечательностями.
После этого участники побывали на побережье Средиземного моря, где провели культурный досуг и ознакомились с историческими памятниками.
Также делегация посетила природно-исторический объект Аликaя, расположенный в районе Афшин, где ближе познакомилась с природными и историческими красотами региона.
В завершение программы состоялась церемония закрытия проекта. Участникам, особенно преподавателям, были вручены памятные подарки, а их активное участие было особо отмечено. Также преподаватели из Узбекистана приготовили национальное блюдо — плов, который был предложен гостям.
Данный проект способствует дальнейшему укреплению научных, образовательных и культурных связей между Турция и Узбекистан.