Uch avlod uchrashuvi
O'zbekiston davlat jahon tillari universiteti Ingliz tili 3-fakulteti Ingliz tili amaliy fanlar №3 kafedrasida Barqaror rivojlanish maqsadlarining “Uch avlod uchrashuvi” yo’nalishi bo’yicha tadbir o'tkazildi
10-fevral kuni OʻzDJTU Ingliz tili amaliy fanlar №3 kafedrasi ustozlari A.Tolibjonova, D.Rajabova, L.Ibrohimova 2414-guruh talabalari ishtirokida “Uch avlod uchrashuvi mavzusiga bag’ishlangan tadbir bo’lib o’tdi.
"Uch avlod" uchrashuvlari turli joylarda bo'lib o'tmoqda, bu kabi tadbirlar yoshlarga ma'naviy ozuqa berish bilan birga, uch avlod vakillarining hamkorlik aloqalarini mustahkamlashga xizmat qiladi. "Uch avlod" uchrashuvlarining ba'zi misollari: O’zDJTU dargohida ustoz va shogirdlar suhbati bilan bo’lib o’tdi.
Ushbu tadbir yoshlarni harbiy-vatanparvarlik ruhida tarbiyalashga qaratilgan bo'lib, ularda Vatanga sadoqat tuyg'usini shakllantirish, o'z fuqarolik burchi va konstitutsion majburiyatlarini bajarishga qodir shaxslar etib tarbiyalashga yo'naltirilgan. Shuningdek, yoshlarda jamiyatning turli tarmoqlarida, ayniqsa, harbiy soha bilan bog'liq bo'lgan davlat xizmati turlarida faollik ko'rsatish, Konstitutsiya va harbiy burchga sadoqatli bo'lish, ularda o'z yurti va xalqining taqdiri uchun yuksak mas'uliyat hamda javobgarlik kabi muhim xususiyatlarni mustahkamlashdan iboratdir.
Yoshlarni harbiy-vatanparvarlik ruhida tarbiyalashning asosiy prinsiplari: Ilmiylik, tarixiylik , aniqlik va tezkorlik, muntazamlilik ,faollik, ta’lim va tarbiya ishlarining uyg‘unligi , tarbiya jarayonining izchilligi,  harbiy-vatanparvarlik ruhida tarbiyalash sohasida erishilgan ijobiy natija va yutuqlarga tayanishga o‘rgatadi.
“Uch avlod uchrashuvi" tadbirida ko'riladigan masalalar, asosan, o'zaro fikr almashish, tajriba va bilimlarni bir-biriga o'rgatish, va jamoatni bog'lash kabi mavzularni o'z ichiga oladi. Bunday tadbirlar ko'pincha quyidagi masalalarni ko'rib chiqishni nazarda tutadi:
1. Avlodlar o'rtasidagi muloqot va tajriba almashish:
• Yoshlarga kattalar va keksa avlodlardan hayotiy tajriba, qadriyatlar va an'analarni o'rgatish.
• Keksalar va yoshlar o'rtasida o'zaro anglashuvni kuchaytirish.
2. Milliy qadriyatlar va an'analar:
• O'zbek madaniyatining zamonaviy hayotda saqlanib qolishiga va kelajak avlodlarga yetkazilishiga alohida e'tibor berish.
• Avlodlar o'rtasida milliy tilni saqlash, adabiyot va san'atlarga hurmatni oshirish.
3. Ijtimoiy masalalar va rivojlanish:
• Yoshlarni ijtimoiy muammolar (ishsizlik, ta'lim, sog'liqni saqlash) bilan tanishtirish va ularga yechim topishda yordam berish.
• Keksalar uchun ijtimoiy va iqtisodiy yordam, sog'liqni saqlash xizmatlari haqida ma'lumot berish.
4. Oila va tarbiya masalalari:
• Oila tizimining mustahkamlanishi va yosh avlodni tarbiyalashda kattalarning roli.
• Yoshlar o'rtasida oilaviy qadriyatlar va an'analarga hurmatni oshirish.
5. Texnologiya va innovatsiyalar:
• Keksalar uchun yangi texnologiyalarni o'rgatish va ularning hayotini qulaylashtirish.
• Yoshlarni zamonaviy texnologiyalarni to'g'ri ishlatishga yo'naltirish.
6. Boshqa ijtimoiy masalalar:
• Kam ta'minlangan oilalar yoki nogironligi bo'lgan kishilarga yordam berish.
• Jamiyatdagi tengsizlik va nohaqliklarni bartaraf etish.
Bu kabi tadbirlar avlodlar o'rtasidagi farqlarni kamaytirishga, bir-biriga hurmatni oshirishga va jamiyatni rivojlantirishga yordam beradi.

В Узбекистанском государственном университете мировых языков на кафедре практических английских дисциплин №3 факультета английского языка прошло мероприятие по направлению "Встреча трех поколений" в рамках Целей устойчивого развития.
10 февраля на кафедре практических английских дисциплин №3 Узбекистанского государственного университета мировых языков, преподаватели А.Толибжанова, Д.Раджабова и Л.Ибрагимова провели мероприятие с участием студентов группы 2414 на тему "Встреча трех поколений".
"Встречи трех поколений" проходят в различных местах, такие мероприятия не только обеспечивают духовную пищу молодежи, но и способствуют укреплению сотрудничества между представителями трех поколений. Примером таких встреч является беседа преподавателей и студентов в Узбекистанском государственном университете мировых языков.
Цель данного мероприятия — воспитание молодежи в духе военного патриотизма, формирование чувства верности Родине, воспитание личностей, способных выполнять свои гражданские обязанности и конституционные обязательства. Также оно направлено на развитие активности молодежи в различных сферах общества, особенно в государственных службах, связанных с военной сферой, укрепление преданности Конституции и военному долгу, воспитание чувства высокой ответственности за судьбу своей Родины и народа.
Основные принципы воспитания молодежи в духе военного патриотизма: научность, историчность, точность и оперативность, системность, активность, гармония образования и воспитания, последовательность воспитательного процесса, опора на достигнутые положительные результаты и достижения в сфере патриотического воспитания.
На мероприятии "Встреча трех поколений" рассматриваются вопросы обмена мнениями, обучения и обмена опытом и знаниями, а также взаимодействия в обществе. Такие мероприятия часто охватывают следующие вопросы:
Обмен опытом и общение между поколениями:
• Обучение молодежи жизненным опытам, ценностям и традициям старших поколений.
• Укрепление взаимопонимания между пожилыми людьми и молодежью.
Национальные ценности и традиции:
• Особое внимание сохранению узбекской культуры в современной жизни и передаче ее будущим поколениям.
• Сохранение национального языка, уважение к литературе и искусству среди поколений.
Социальные вопросы и развитие:
• Ознакомление молодежи с социальными проблемами (безработица, образование, здравоохранение) и помощь в поиске решений.
• Предоставление информации о социальной и экономической помощи пожилым людям и медицинских услугах.
Вопросы семьи и воспитания:
• Укрепление института семьи и роль старших поколений в воспитании молодежи.
• Повышение уважения к семейным ценностям и традициям среди молодежи.
Технологии и инновации:
• Обучение пожилых людей новым технологиям и улучшение их жизни с помощью инноваций.
• Направление молодежи на правильное использование современных технологий.
Другие социальные вопросы:
• Помощь малообеспеченным семьям и людям с ограниченными возможностями.
• Преодоление социальной несправедливости и неравенства.
Такие мероприятия помогают уменьшить различия между поколениями, повысить уважение друг к другу и содействуют развитию общества.