15-oktyabr kuni OʻzDJTU rektori I.Tuxtasinov Britaniyadagi Portsmut universitetining Gumanitar va ijtimoy fanlar fakulteti ijrochi dekani Stefen Korbettni qabul qildi.
Muloqot chogʻida OʻzDJTU faoliyati, xalqaro hamkorliklar va ingliz tili boʻyicha malakali kadrlarni tayyorlashda olib borilayotgan ishlar haqida batafsil maʼlumot berildi.
Ilxomjon Madaminovich Portsmut universiteti bilan hamkorlikni yanada rivojlantirish, talaba va tadqiqotchilar almashinuvini yoʻlga qoʻyish, oʻqituvchilar malakasini oshirish, qoʻshma taʼlim dasturlarini amalga oshirish boʻyicha takliflarni ilgari surdi. S.Korbett 1+1 formatdagi Ingliz tili TESOL mutaxasisligi boʻyicha qoʻshma magistratura dasturini yoʻlga qoʻyish bilan ish boshlash ijobiy natija berishini taʼkidlab oʻtdi. Eng asosiy masala – shartnoma-toʻlov miqdorining  kattaligi, yaʼni xorijiy talabalar uchun yiliga 16 000 funt sterling, mahalliy talabalar uchun esa 9 500 funt sterling ekanligini maʼlum qildi. Shuningdek, dastur doirasida tahsil oladigan talabalar uchun toʻlov miqdorini kamaytirish imkoniyati oʻrganib chiqilishi, ikkinchi bosqichda talabalarga oʻqituvchi sifatida ishlash va oylik hisobiga shartnoma toʻlovining muayyan qismini qoplash mumkinligini aytib oʻtdi.
OʻzDJTU rektori 3+1 formatida bakalavr taʼlim yoʻnalishlari boʻyicha ham qoʻshma taʼlim dasturini amalga oshirish, bunda 4-bosqichning birinchi semestrida Portsmut universiteti professor-oʻqituvchilarini OʻzDJTUga taklif qilish, mashgʻulotlarni shu yerda tashkil etish, ikkinchi semestrda talabalarni Portsmut universitetiga yuborish toʻlov miqdorini sezilarli daraja qisqartirish imkonini berishini taʼkidladi. S.Korbett OʻzDJTU oʻqituvchilarini ham ushbu jarayonga jalb qilish mumkinligini eʼtirof etdi.
Bundan tashqari, talabalar almashinuvi, ular uchun stajirovka va amaliyot dasturlari, xususan, yozgi va qishki lagerlar tashkil qilish aloqalarni yanada mustahkamlanishiga xizmat qilishi borasida fikr almashinildi.
Stefen Korbett moliyaviy masalalar boʻyicha kelishuvga erishilgandan soʻng, qoʻshma taʼlim dasturi oʻquv reja va dasturlarini 2025-yil yanvar oyigacha ishlab chiqish va kelishish hamda shartnomani imzolash maqsadga muvofiqligini maʼlum qildi.
Tomonlar tashkiliy va  moliyaviy   masalalarni onlayn formatda muhokama qilish va imkon qadar qisqa muddatlarda tegishli hujjatlarni ishlab chiqish boʻyicha kelishib oldilar.

On October 15, the Rector of UzSWLU, I. Tukhtasinov, welcomed Stephen Corbett, the Executive Dean of the Faculty of Humanities and Social Sciences at the University of Portsmouth, UK.
During the meeting, detailed information was provided on UzSWLU’s activities, international collaborations, and ongoing efforts to train qualified personnel in English language studies.
Ilkhomjon Madaminovich proposed further development of cooperation with the University of Portsmouth, including student and researcher exchanges, professional development for faculty, and implementation of joint educational programs. S. Corbett highlighted the positive outcomes of launching a joint master's program in TESOL English under a 1+1 format. He noted, however, that the main challenge is the high tuition fees, amounting to £16,000 per year for international students and £9,500 for local students. Additionally, he mentioned that opportunities to reduce tuition fees for program participants would be explored. In the second phase, students could work as teachers to partially cover the tuition fees through their earnings.
The UzSWLU rector also suggested implementing a joint 3+1 bachelor's program, in which University of Portsmouth faculty would be invited to teach at UzSWLU during the first semester of the fourth year, followed by student placements at the University of Portsmouth for the second semester. This approach could significantly reduce tuition fees. S. Corbett acknowledged the possibility of involving UzSWLU faculty in this process as well.
Moreover, there was an exchange of ideas regarding student exchange programs, internships, and practical training, including summer and winter camps, which would further strengthen relations.
Stephen Corbett indicated that after reaching an agreement on financial issues, it would be feasible to develop and agree upon the joint education program’s curriculum by January 2025, with the aim of signing an agreement.
The parties agreed to discuss organizational and financial matters online and to work on drafting the relevant documents as soon as possible.