Umumta’lim maktablari va OʻzDJTU o‘rtasidagi hamkorlik izchil davom etmoqda
24-yanvar kuni Toshkent shahri Sergeli tumanida joylashgan 104-umumta’lim maktabida ingliz tili fanidan navbatdagi to‘garak mashg‘uloti o‘tkazildi.
Mazkur mashg‘ulot Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti Ingliz tili birinchi fakulteti “Ingliz tilini o‘qitish metodikasi №1” kafedrasi o‘qituvchisi Gulmira Juraboyeva tomonidan tashkil etildi.
Dars jarayonida:
• o‘quvchilarning uyga vazifalari tekshirildi;
• warm-up mashg‘ulotlari o‘tkazildi;
• qisqa matn o‘qilib, tahlil qilindi;
• matn tarkibidagi yangi so‘z va iboralar o‘rgatildi;
• mavzu yuzasidan savol-javoblar tashkil etildi.
Mashg‘ulotning muhim jihatlaridan biri sifatida o‘quvchilarga “storytelling” metodi haqida tushuncha berilib, ushbu yo‘nalishda amaliy mashqlar bajarildi. Shuningdek, turli interaktiv o‘yinlar hamda zamonaviy pedagogik metodlardan foydalanildi.
Mashg‘ulot yakunida o‘quvchilarning ingliz tilida fikr bildirish faolligi oshgani, matn bilan ishlash va voqealarni izchil bayon etish ko‘nikmalarida ijobiy o‘sish kuzatilgani qayd etildi.

Сотрудничество между общеобразовательными школами и УзГУМЯ последовательно продолжается
24 января в общеобразовательной школе №104, расположенной в Сергелийском районе города Ташкента, прошло очередное кружковое занятие по английскому языку.
Данное занятие было организовано преподавателем кафедры «Методика преподавания английского языка №1» первого факультета английского языка Узбекского государственного университета мировых языков Гульмирой Джурабаевой.
В ходе занятия:
• была проверена домашняя работа учащихся;
• проведены разминки (warm-up);
• прочитан и проанализирован короткий текст;
• изучены новые слова и выражения из текста;
• организованы вопросы и ответы по теме.
Одним из важных аспектов занятия стало знакомство учащихся с методом «storytelling», а также выполнение практических упражнений в данном направлении. Кроме того, использовались различные интерактивные игры и современные педагогические методы.
По итогам занятия было отмечено повышение активности учащихся в выражении мыслей на английском языке, а также положительная динамика в навыках работы с текстом и последовательного изложения событий.