2024-yil 24-aprel kuni O’zDJTU  O‘zbek tili va adabiyoti kafedrasi tomonidan “Raqamlashtirish davrida o‘zbek tilini davlat tili va xorijiy til sifatida o‘qitish masalalari: mahalliy va xorijiy tajriba”  mavzusidagi xalqaro anjuman tashkil etildi.
O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti hamda M.V.Lomonosov nomidagi Moskva davlat universiteti, Moskva davlat  lingvistika universiteti, Oltoy davlat universiteti, Qozon federal universiteti, Patrisa Lumumba nomidagi Rossiya xalqlar do‘stligi universiteti, AQSHning Indiana universiteti, Yaponiya Dokkyo universiteti, Pekin chet tillar universiteti,  Italiyaning L.Bokkoni nomidagi tijorat universiteti, Milan davlat universiteti, Turkiyaning Ankara universiteti, Istanbul universiteti, Bartin universiteti, Nevshehir universiteti, Al Farobiy nomidagi Qozoq milliy universiteti, Muxtor Avezov nomidagi Janubiy Qozog‘iston universiteti, Cho‘qon Valixonov nomidagi Ko‘kshetau universiteti,  Xo‘ja Ahmad Yassaviy nomidagi xalqaro qozoq-turk universiteti, Qozog‘iston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasining umumta’lim maktablari hamkorligida o’tkazilgan anjumanda quyidagi masalalar muhokama qilindi:
1.  Respublika filologik va nofilologik OTMlarida o‘zbek tilini o‘qitish muammolari.
2.  O‘zbek tilini davlat tili va xorijiy til sifatida o‘qitishning dolzarb muammolari va istiqbollari.

On April 24, 2024, the Department of Uzbek language and literature of the UzSWLU organized an international conference on “Issues of teaching Uzbek as a state language and a foreign language: domestic and foreign experience during the period of digitization”.
The following issues were discussed at the conference, which was held jointly with the Uzbekistan State World Languages University and M.V.Lomonosov Moscow State University, Moscow State Linguistic University, Altai State University, Kazan federal University, Patrisa Lumumba Russian Peoples' Friendship University, Indiana University in the United States, Dokkyo University of Japan, Beijing Foreign Language University, Italy L.Bakkoni commercial University, Milan State University, Ankara University, Turkey, Istanbul University, Bartın University, Nevşehir University, Kazakh National University named after Al Farabi, the cooperation of the South Kazakhstan University named after Mukhtar Avezov, the Kokshetau university named after Chauhan Valikhanov, the International Kazakh-Turkish university named after Khoja Ahmad Yassavi, the Republic of Kazakhstan and the secondary schools of the Russian Federation:
1.  Problems of teaching the Uzbek language in the philological and non-philological higher education institutions of the Republic.