2024-yil 24-aprel kuni O’zDJTU  O‘zbek tili va adabiyoti kafedrasi tomonidan “Raqamlashtirish davrida o‘zbek tilini davlat tili va xorijiy til sifatida o‘qitish masalalari: mahalliy va xorijiy tajriba”  mavzusidagi xalqaro anjuman tashkil etildi.
O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti hamda M.V.Lomonosov nomidagi Moskva davlat universiteti, Moskva davlat  lingvistika universiteti, Oltoy davlat universiteti, Qozon federal universiteti, Patrisa Lumumba nomidagi Rossiya xalqlar do‘stligi universiteti, AQSHning Indiana universiteti, Yaponiya Dokkyo universiteti, Pekin chet tillar universiteti,  Italiyaning L.Bokkoni nomidagi tijorat universiteti, Milan davlat universiteti, Turkiyaning Ankara universiteti, Istanbul universiteti, Bartin universiteti, Nevshehir universiteti, Al Farobiy nomidagi Qozoq milliy universiteti, Muxtor Avezov nomidagi Janubiy Qozog‘iston universiteti, Cho‘qon Valixonov nomidagi Ko‘kshetau universiteti,  Xo‘ja Ahmad Yassaviy nomidagi xalqaro qozoq-turk universiteti, Qozog‘iston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasining umumta’lim maktablari hamkorligida o’tkazilgan anjumanda quyidagi masalalar muhokama qilindi:
1.  Respublika filologik va nofilologik OTMlarida o‘zbek tilini o‘qitish muammolari.
2.  O‘zbek tilini davlat tili va xorijiy til sifatida o‘qitishning dolzarb muammolari va istiqbollari.

24 апреля 2024 года кафедрой узбекского языка и литературы УзГУМЯ была организована международная конференция на тему “Вопросы преподавания узбекского языка как государственного и иностранного в эпоху цифровизации: отечественный и зарубежный опыт”.
На конференции Узбекский государственный университет мировых языков совместно с Московским государственным университетом им. Ломоносова, Московским государственным лингвистическим университетом, Алтайским государственным университетом, Казанским федеральным университетом, Российским университетом дружбы народов им. Патрисы Лумумбы, университетом Индианы США, университетом Докке Японии, Пекинским университетом иностранных языков, коммерческим университетом Боккони Италии, государственным университетом Милана, Анкарским университетом Турции, Стамбульский университет, Университет бартина, университет Невшехира, Казахский национальный университет имени аль-Фараби, На конференции, организованной при сотрудничестве таких учреждений, как Южно-Казахстанский университет имени Мухтара Авезова, Кокшетауский университет имени Чокана Валиханова, Международный казахско-турецкий университет имени Ходжи Ахмада Яссави, общеобразовательные школы Республики Казахстан и Российской Федерации, были обсуждены следующие вопросы:
1.  Проблемы преподавания узбекского языка в филологических и неофилологических вузах республики.
2.  Актуальные проблемы и перспективы преподавания узбекского языка как государственного и иностранного.