O’zDJTU Xalqaro jurnalistika fakulteti Madaniyatlararo kommunikatsiyaning lingvistik ta’minoti kafedrasi tomonidan “Mediakommunikatsiya: til siyosati va madaniyat” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya o’tkazildi.
Tadbir avvalida, universitet rektori Ilxomjon Tuxtasinov, Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo’yicha prorektor Otabek Yusupovlar so’zga chiqib, milliy kontent, o’zbek tili masalasi davlat siyosati darajasida e’tirof etilayotgani xususida gapirib o’tdi.
Konferensiyada:
• Mediamahsulotlarni yaratishda bosma va elektron OAVning o’rni
• Medialingvistika ta’limida sotsiolingvistik va lingvomadaniy yondashuvlar
• Til taraqqiyoti masalalari
• Lingvistik tadqiqotlarning zamonaviy yo’nalishlari: dolzarb masala va istiqbollar
• Xorijiy til ta’limida innovatsion texnologiyalar masalalari ko’rib chiqildi.
Anjumanda O’zbekiston, Rossiya, Polsha, Hindiston va boshqa davlatlarning professor o’qituvchilari va soha mutaxasislari ishtirok etdi.

Кафедрой лингвистического обеспечения межкультурной коммуникации факультета международной журналистики УзГУМЯ проведена международная научно-практическая конференция “медиакоммуникации: языковая политика и культура”.
В начале мероприятия ректор университета Ильхомжон Тухтасинов и проректор по научной работе и инновациям Отабек Юсупов выступили с докладом о том, что вопрос национального контента, узбекского языка признается на уровне государственной политики.
На конференции:
* Роль печатных и электронных СМИ в создании медиапродукции
* Социолингвистический и лингвокультурный подходы в медиалингвистическом образовании
* Вопросы языкового развития
* Современные направления лингвистических исследований: актуальные вопросы и перспективы
• Рассмотрены вопросы инновационных технологий в обучении иностранному языку.
В конференции приняли участие профессорско-преподавательский состав и специалисты отрасли из Узбекистана, России, Польши, Индии и других стран.