O’zDJTU Xalqaro jurnalistika fakulteti Madaniyatlararo kommunikatsiyaning lingvistik ta’minoti kafedrasi tomonidan “Mediakommunikatsiya: til siyosati va madaniyat” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya o’tkazildi.
Tadbir avvalida, universitet rektori Ilxomjon Tuxtasinov, Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo’yicha prorektor Otabek Yusupovlar so’zga chiqib, milliy kontent, o’zbek tili masalasi davlat siyosati darajasida e’tirof etilayotgani xususida gapirib o’tdi.
Konferensiyada:
• Mediamahsulotlarni yaratishda bosma va elektron OAVning o’rni
• Medialingvistika ta’limida sotsiolingvistik va lingvomadaniy yondashuvlar
• Til taraqqiyoti masalalari
• Lingvistik tadqiqotlarning zamonaviy yo’nalishlari: dolzarb masala va istiqbollar
• Xorijiy til ta’limida innovatsion texnologiyalar masalalari ko’rib chiqildi.
Anjumanda O’zbekiston, Rossiya, Polsha, Hindiston va boshqa davlatlarning professor o’qituvchilari va soha mutaxasislari ishtirok etdi.

International scientific and practical conference on “Mediacommunication: language policy and culture” was held by the Department of linguistic provision of Intercultural Communication, Faculty of nternational journalism of UzSWLU, .
At the beginning of the event, rector of the University Ilkhomjon Tukhtasinov, vice-rector for Scientific Affairs and Innovation Otabek Yusupov spoke about the recognition of the issue of National Content, Uzbek language at the level of Public Policy.
In conference:
* The role of print and electronic media in the creation of media
* Sociolinguistic and linguistic approaches to medialinguistics education
* Language development issues
• Modern areas of linguistic research: current issues and perspectives
• Issues of innovative technologies were considered in foreign language education.
Professors and experts from Uzbekistan, Russia, Poland, India and other countries took part in the conference.