O‘zDJTU va KOICA o‘rtasida “Koreys tili va madaniyatini o‘qitishni takomillashtirish bo‘yicha volontyorlar loyihasi”ni  amalga oshirish to‘g‘risidagi memorandum imzolandi.
16-yanvar kuni Koreya Xalqaro Hamkorlik Agentligi (KOICA)ning O‘zbekistondagi vakolatxonasi vakillari O‘zDJTUga tashrif buyurdi. Tashrif dasturida O‘zDJTU va KOICA o‘rtasidagi xalqaro hamkorlik, koreys tili va madaniyatini o‘qitishga doir yangi loyihalar muhokama qilindi.
KOICA ning O‘zbekistondagi vakolatxonasi direktori Shin Myung Seop, Vakolatxona direktor o‘rinbosari So Wansu, Vakolatxona volontyorlar bo‘limi koordinatori Lee Yoobin xonim, Vakolatxona volontyorlar bo‘limi koordinatori Rojiboev Ilkhomjon,  Vakolatxona volontyorlar bo‘limi stajyori Park Jun Hyung, Loyihalar menejeri Noh Yunmi, Loyihalar mahalliy menejeri Anvar Shomirzaevlardan iborat mehmonlarni kutib olish marosimidan so‘ng ikki tomon o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda O‘zDJTU tomonidan rektor I.M. Tuxtasinov, Xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor A. Nasirov, Moliya-iqtisod ishlar bo‘yicha prorektor M. Xamraev,  Xalqaro aloqalar bo‘limi boshlig‘i X. Yuldashev  hamda Sharq filologiyasi fakulteti dekani D. Juraevlar ishtirok etdi.
Unda “Koreys tili va madaniyatini o‘qitishni takomillashtirish bo‘yicha volontyorlar loyihasi”ni amalga oshirish masalasi va boshqa ikki tomon uchun manfaatli bo‘ladigan masalalar muhokama qilindi.
Uchrashuv so‘ngida O‘zDJTU va KOICA o‘rtasida “Koreys tili va madaniyatini o‘qitishni takomillashtirish bo‘yicha volontyorlar loyihasi”ni  amalga oshirish to‘g‘risidagi memorandum imzolandi.
Koreya xalqaro hamkorlik agentligi (KOICA)ning loyihasi haqida qisqacha ma’lumot
Koreys tili va madaniyatini o‘qitishni takomillashtirish bo‘yicha KOIKA volontyorlari loyihasi.
Loyihani amalga oshirish muddati:  2,5 yil, 2025-2027 yillar
Loyiha qiymati: 1 116 000 AQSH dollari
Bundan 300 000 AQSH dollari O‘zDJTUga xonalarni jihozlash, interyer dizaynini o‘zgartirish va volontyorlar faoliyati uchun kerak bo‘ladigan ayrim xarajatlar uchun ajratiladi.
Qolgan qismi, volontyorlarni jalb qilish, ularning aviachipta va ichki transport, mehmonxona, kundalik xarajatlari, oylik maoshi kabi xarajatlarni qoplash uchun KOICA tomonidan to‘lanadi.
Loyiha doirasida 2,5 yil davomida 70 nafar volontyor O‘zDJTUga yuboriladi.
Volontyorlar koreys tilidan dars berish, madaniy va badiiy tadbirlarni tashkil qilish, taekvondo, K-ror (milliy raqs), xattotlik, musiqa to‘garaklar ishini tashkillashtirish bilan shug‘ullanadi.

Меморандум о реализации проекта "Улучшение преподавания корейского языка и культуры с участием волонтеров" между УзГУМЯ и KOICA был подписан.
16 января представители Корейского агентства международного сотрудничества (KOICA) посетили УзГУМЯ . В рамках визита были обсуждены новые проекты международного сотрудничества между УзГУМЯ и KOICA, а также вопросы преподавания корейского языка и культуры.
В состав делегации KOICA, посетившей Узбекистан, вошли: директор представительства KOICA в Узбекистане Шин Мён Сеоп, заместитель директора представительства СО Вансу, координатор отдела волонтеров представительства Ли Ёобин, координатор отдела волонтеров представительства Рожибоев Илхомжон, стажер отдела волонтеров представительства Пак Чжун Хён, менеджер проектов Нох Юнми и местный менеджер проектов Анвар Шомирзаев. После церемонии встречи делегации прошла встреча двух сторон.
От УзГУМЯ в встрече участвовали ректор И.М. Тухтасинов, проректор по международному сотрудничеству А. Насыров, проректор по финансово-экономическим вопросам М. Хамраев, начальник отдела международных связей Х. Юлдашев и декан факультета восточной филологии Д. Жураев.
В ходе встречи обсуждались вопросы реализации проекта "Улучшение преподавания корейского языка и культуры с участием волонтеров" и другие взаимовыгодные темы для обеих сторон. По итогам встречи был подписан меморандум о реализации проекта между УзГУМЯ и KOICA.
Краткая информация о проекте Корейского агентства международного сотрудничества (KOICA)
Проект с участием волонтеров по улучшению преподавания корейского языка и культуры.
Срок реализации проекта: 2,5 года, с 2025 по 2027 годы.
Стоимость проекта: 1 116 000 долларов США.
Из них 300 000 долларов США будут направлены на оборудование помещений УзГУМЯ, изменение интерьера и покрытие некоторых расходов, связанных с деятельностью волонтеров.
Оставшаяся сумма будет покрывать расходы на привлечение волонтеров, их авиабилеты и внутренние транспортные расходы, гостиницу, ежедневные расходы и ежемесячные зарплаты, которые оплачивает KOICA.
В рамках проекта в течение 2,5 лет в УзГУМЯ будет направлено 70 волонтеров.
Волонтеры будут преподавать корейский язык, организовывать культурные и художественные мероприятия, заниматься подготовкой кружков по таеквондо, корейским народным танцам (K-kror), каллиграфии, музыке и другим направлениям.