2024-yil 28-dekabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti va Rossiya Federatsiyasi Prezidenti huzuridagi Rossiya xalq xoʻjaligi va davlat xizmat akademiyasi oʻrtasida hamkorlik toʻgʻrisida bitim imzolandi. Kelishuvga OʻzDJTU rektori Ilxomjon Tuxtasinov va RANXiGS prorektori Andrey Margolin imzo chekdi.
Ushbu bitim OʻzDJTU va RANXiGS oʻrtasida ta’lim, ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlash va malakasini oshirish, ilmiy-tadqiqot loyihalari va dasturlarini amalga oshirish, shuningdek, akademik, ilmiy, madaniy va boshqa turdagi hamkorlikni yoʻlga qoʻyish va rivojlantirish maqsadida tuzilgan.
28-fevral kuni Prezident akademiyasining Chelyabinsk filiali “Zamonaviy koʻp madaniyatli makonda profil va professional ta’lim” XII Xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyasini oʻtkazadi. Bu safar Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti ushbu ilmiy loyihaning hamkori va hammuassisi sifatida ishtirok etadi.
“Hamkorlik yoʻnalishlari keng. Bizning oliy ta’lim muassasalarimizning salohiyati va imkoniyatlari Rossiya hamda Oʻzbekiston ilmiy-akademik doirasida e’tirof etilgan. Biz birgalikda amalga oshirishimiz mumkin boʻlgan koʻplab gʻoyalarga egamiz va kelgusida ham reja asosida ishlashga tayyormiz”, — dedi Prezident akademiyasining Chelyabinsk filiali direktori Yevgeniy Aldoshenko.
Ushbu kelishuv doirasidagi ishlarni muvofiqlashtirish OʻzDJTU Xalqaro hamkorlik boʻlimi (Xalqaro hamkorlik boʻyicha prorektor Abdurahim Nasirov rahbarligida) hamda RANXiGS Xalqaro rivojlanish boshqarmasi tomonidan (bosh mutaxassis Anjelika Atayeva va Chelyabinsk filiali Lingvistika va kasbiy kommunikatsiya kafedrasi mudiri Viktoriya Sharonova ishtirokida) olib boriladi.
“Kelishuvning imzolanishi nafaqat ikki oliy ta’lim muassasasi, balki Rossiya va Oʻzbekiston oʻrtasidagi ilm-fan va ta’lim sohasidagi hamkorlikni mustahkamlash uchun muhim qadam hisoblanadi. Bu darajadagi muloqot davlatlar va millatlar oʻrtasidagi doʻstlik jarayonini ta’minlaydi”, — deya ta’kidladi Viktoriya Sharonova.
Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti oʻz faoliyatini 1949-yilda Toshkent Xorijiy tillar pedagogika instituti sifatida boshlagan. Universitet 70 yillik tarixga ega boʻlib, bugungi kunda dunyoning 61 ta oliy ta’lim muassasasi bilan hamkorlik qiladi. Hozirgi kunda bu zamonaviy infratuzilmaga ega boʻlgan, iqtisodiyot va mintaqaning ijtimoiy-madaniy sohalarida talab yuqori boʻlgan mutaxassislarni tayyorlovchi ta’lim markazidir.

Международное соглашение РАНХиГС и УзГУМЯ
28 декабря 2024 года было подписано соглашение о сотрудничестве между Узбекским государственным университетом мировых языков, Республика Узбекистан и Российской академией народного хозяйства и государственной службы при Президенте Российской Федерации. Договоренности были скреплены подписями ректора УзГУМЯ Илхомжона Тухтасинова и проректора РАНХиГС Андрея Марголина.
Настоящее Соглашение заключено с целью установления и развития академического, научного, культурного и других видов сотрудничества между УзГУМЯ и РАНХиГС в области образования, подготовки и повышения квалификации научно-педагогических кадров, реализации образовательных, научно-исследовательских проектов и программ.
28 февраля Челябинский филиал Президентской академии проводит ХII Международную научно-практическую конференцию «Профильное и профессиональное образование в условиях современного поликультурного пространства», в которой Узбекский государственный университет мировых языков выступит уже партнером и соорганизатором научного проекта.
«Спектр направлений взаимодействия обширен, поскольку ресурс и потенциал наших вузов признан в академическом образовательном сообществе России и Узбекистана. У нас есть немало идей, которые мы сможем совместно реализовывать. Мы готовы и дальше планомерно взаимодействовать», — отмечает Евгений Алдошенко, директор Челябинского филиала Президентской академии.
Координаторами работ по соглашению выступают Отдел международного сотрудничества УзГУМЯ под руководством проректора по международному сотрудничеству Абдурахима Насирова, Управление международного развития РАНХиГС в лице главного специалиста Анжелики Атаевой и Виктория Шаронова, заведующая Кафедрой лингвистики и профессиональной коммуникации Челябинского филиала.
«Подписание соглашения является значимым шагом для укрепления сотрудничества в области науки и образования не только вузов, но и между Россией и Узбекистаном в целом. Такой уровень коммуникации обуславливает процесс содружества между государствами и народностями земного шара», — глубоко убеждена  Виктория Шаронова.
Узбекский государственный университет мировых языков начал свою деятельность в 1949 году под названием Ташкентский педагогический институт иностранных языков. Университет имеет 70-летнюю историю. Узбекский государственный университет мировых языков сотрудничает с 61 вузом мира. На сегодняшний день это современный образовательный комплекс с развитой инфраструктурой, который готовит специалистов, востребованных в разных областях экономики и социокультурной сферы региона.