O‘zDJTU delegatsiyasi Malayziyaning Til va adabiyot institutiga tashrif buyurdi
“O‘zbekiston-Malayziya: oliy ta’limda barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish imkoniyatlari va tashabbuslari” mavzusida o‘tkazilayotgan “1-Malayziya-O‘zbekiston Oliy ta’lim forumi va ko‘rgazmasi”da ishtirok etish uchun tashrif buyurgan rektor I.Tuxtasinov boshchiligidagi O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti delegatsiyasi 2025-yil 3-fevral kuni Malayziyaning Devon Baxasa dan Pustaka Til va adabiyot institutiga tashrif buyurdi.
Ushbu forum ikki davlat o‘rtasidagi hamkorliklarni yanada rivojlantirish, ta’lim sohasida yangi vazifalarni belgilash maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi hamda Malayziya Oliy ta’lim vazirligi tomonidan tashkil etilgan.
Devon Baxasa dan Pustaka tashkiloti 1956-yildan buyon tillar o‘qitilishi, xususan malay tili va adabiyotining o‘qitilishi, Malayziya madaniyati bilan bog‘liq masalalar, metodika va texnologiyalar, tarjima masalalari kabi ushbu tilning barcha qirralarini yoritib keladi, ilmiy tadqiqot ishlari, darslik va o‘quv adabiyotlari yaratish va takomillashtirish kabi faoliyat bilan shug‘ullanadi.
Uchrashuv davomida tashkilot rahbari doktor Hazami bin Jahari va bir qator mas’ullar tomonidan ikki tomonlama hamkorliklar imkoniyatlari xususida fikr almashildi.

Делегация Узбекского государственного университета мировых языков посетила Институт языка и литературы Малайзии
3 февраля 2025 года делегация Узбекского государственного университета мировых языков (УзГУМЯ), возглавляемая ректором И. Тухтасиновым, посетила Институт языка и литературы Devon Baxasa dan Pustaka в Малайзии в рамках участия в «1-м Малайзийско-Узбекском форуме и выставке высшего образования», проходящих на тему «Узбекистан-Малайзия: возможности и инициативы для достижения целей устойчивого развития в высшем образовании».
Форум организован Министерством высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан и Министерством высшего образования Малайзии с целью дальнейшего развития двустороннего сотрудничества и установления новых задач в области образования.
Организация Devon Baxasa dan Pustaka с момента своего основания в 1956 году занимается преподаванием языков, в частности, малайского языка и литературы, а также вопросами, связанными с малайзийской культурой, методологией, технологиями и переводом. Она также занимается научными исследованиями, созданием и улучшением учебников и учебных материалов.
Во время встречи глава организации доктор Хазами бин Джахари и несколько сотрудников обменялись мнениями о возможностях двустороннего сотрудничества.