O‘zDJTU delegatsiyasi Malayziyaning Til va adabiyot institutiga tashrif buyurdi
“O‘zbekiston-Malayziya: oliy ta’limda barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish imkoniyatlari va tashabbuslari” mavzusida o‘tkazilayotgan “1-Malayziya-O‘zbekiston Oliy ta’lim forumi va ko‘rgazmasi”da ishtirok etish uchun tashrif buyurgan rektor I.Tuxtasinov boshchiligidagi O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti delegatsiyasi 2025-yil 3-fevral kuni Malayziyaning Devon Baxasa dan Pustaka Til va adabiyot institutiga tashrif buyurdi.
Ushbu forum ikki davlat o‘rtasidagi hamkorliklarni yanada rivojlantirish, ta’lim sohasida yangi vazifalarni belgilash maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi hamda Malayziya Oliy ta’lim vazirligi tomonidan tashkil etilgan.
Devon Baxasa dan Pustaka tashkiloti 1956-yildan buyon tillar o‘qitilishi, xususan malay tili va adabiyotining o‘qitilishi, Malayziya madaniyati bilan bog‘liq masalalar, metodika va texnologiyalar, tarjima masalalari kabi ushbu tilning barcha qirralarini yoritib keladi, ilmiy tadqiqot ishlari, darslik va o‘quv adabiyotlari yaratish va takomillashtirish kabi faoliyat bilan shug‘ullanadi.
Uchrashuv davomida tashkilot rahbari doktor Hazami bin Jahari va bir qator mas’ullar tomonidan ikki tomonlama hamkorliklar imkoniyatlari xususida fikr almashildi.

The delegation of Uzbekistan State University of World Languages visited the Institute of Language and Literature of Malaysia
On February 3, 2025, a delegation from Uzbekistan State University of World Languages, led by Rector I. Tukhtasinov, visited the Devon Baxasa dan Pustaka Language and Literature Institute in Malaysia as part of their participation in the “1st Malaysia-Uzbekistan Higher Education Forum and Exhibition,” held under the theme "Uzbekistan-Malaysia: Opportunities and Initiatives for Achieving Sustainable Development Goals in Higher Education."
This forum is organized by the Ministry of Higher Education, Science, and Innovation of the Republic of Uzbekistan, and the Ministry of Higher Education of Malaysia, with the aim of further developing bilateral cooperation and setting new tasks in the field of education.
The Devon Baxasa dan Pustaka organization, since its establishment in 1956, has been engaged in language teaching, particularly the teaching of the Malay language and literature, as well as issues related to Malaysian culture, methodologies, technologies, and translation. It also focuses on scientific research, and the creation and improvement of textbooks and educational materials.
During the meeting, the head of the organization, Dr. Hazami bin Jahari, and several officials exchanged views on the opportunities for bilateral cooperation.