Xorijiy tillarni rivojlantirish va o‘qitish markazlari faoliyati samarali yo‘lga qo‘yilmoqda
2025-yil 10-dekabr kuni Toshkent shahar Shayxontohur tumani 299-sonli umumta’lim maktabida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Ingliz tili ikkinchi fakulteti, Ingliz tilini o‘qitish metodikasi kafedrasi professor-o‘qituvchilari hamda talaba ishtirokida navbatdagi ingliz tili to‘garagi mashg‘uloti tashkil etildi.
Mazkur mashg‘ulot “Word formation: creating new words through word formation types” mavzusiga bag‘ishlanib, 10-sinflardan shakllantirilgan variativ guruhda o‘tkazildi. Dars davomida o‘quvchilarning ingliz tilidagi asosiy ko‘nikmalarini mustahkamlash hamda ularni B2 darajadagi sertifikatga tayyorlashga alohida e’tibor qaratildi.
Mashg‘ulot jarayonida ingliz tilida yangi so‘zlar hosil qilish mexanizmi va word formationning asosiy turlari yuzasidan tizimli nazariy tushunchalar berildi. Ushbu jarayonning til boyligini kengaytirish, fikrni aniq va ravon ifodalashdagi o‘rni amaliy misollar orqali yoritildi.
Shuningdek, o‘quvchilar juftlik va guruhlar asosida tashkil etilgan interaktiv mashqlar, matn tahlili hamda ijodiy topshiriqlar orqali o‘z bilimlarini mustahkamlash imkoniga ega bo‘ldilar. Mashg‘ulot yakunida o‘quvchilarning mavzu yuzasidan faol ishtiroki va erkin fikr bildirish ko‘nikmalari namoyon bo‘ldi, bu esa ularning ingliz tilini chuqurroq o‘rganishga bo‘lgan qiziqishini yanada kuchaytirdi.

The Activities of Foreign Language Development and Teaching Centers Are Being Effectively Organized
On December 10, 2025, an очередное English club session was organized at Secondary School No. 299 of the Shaykhontohur District in Tashkent city with the participation of professors, teachers, and students of the Department of English Language Teaching Methodology, Faculty of English Language II, Uzbekistan State World Languages University.
The session was devoted to the topic “Word Formation: Creating New Words through Word Formation Types” and was conducted with a variable group formed from 10th-grade students. During the lesson, special attention was paid to strengthening students’ core English language skills and preparing them for the B2 level certification.
Throughout the session, systematic theoretical explanations were provided on the mechanisms of word formation in English and its main types. The role of word formation in expanding vocabulary and expressing ideas clearly and fluently was illustrated through practical examples.
In addition, students were given the opportunity to reinforce their knowledge through interactive exercises, text analysis, and creative tasks organized in pairs and groups. At the end of the session, students demonstrated active participation and the ability to freely express their opinions on the topic, which further enhanced their interest in learning English more deeply.