Mazkur tadbir davomida fakultet yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha dekan oʻrinbosari Ulugʻbek Nazarov tomonidan talabalarga musobaqaning mazmun-mohiyati, maqsad va vazifalari haqida batafsil maʼlumot berildi.
Ushbu harbiy-sport musobaqasi Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Talaba va o‘quvchilarning ijtimoiy faolligini oshirish markazi tomonidan tashkil etilib, talaba-yoshlarni Vatanga sadoqat, harbiy-vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, sog‘lom turmush tarzini targ‘ib etish hamda harbiy-amaliy sport turlarini keng ommalashtirishni maqsad qilgan.
Tadbir davomida masʼullar tomonidan musobaqa shartlari, uning o‘tkazilish tartibi hamda qonun-qoidalari haqida batafsil tushuntirish berildi. Shuningdek, musobaqaning har bir bosqichi, unda ishtirok etish talablari hamda baholash mezonlari yuzasidan alohida to‘xtalib o‘tildi.
Mazkur tushuntirish ishlari talabalarda musobaqaga bo‘lgan qiziqishni oshirish, ularni harbiy-sport faoliyatiga jalb etish hamda vatanparvarlik ruhini mustahkamlashga xizmat qiladi.

12 марта на факультете восточной филологии Узбекского государственного университета мировых языков была проведена разъяснительная встреча, посвящённая военно-спортивному соревнованию «Наследники Амира Темура».
В ходе мероприятия заместитель декана факультета по вопросам молодёжи и духовно-просветительской работе Улугбек Назаров подробно рассказал студентам о содержании, целях и задачах данного соревнования.
Данное военно-спортивное соревнование организовано Центром повышения социальной активности студентов и учащихся при Министерстве высшего образования, науки и инноваций и направлено на воспитание студенческой молодёжи в духе преданности Родине и военно-патриотических ценностей, пропаганду здорового образа жизни, а также широкую популяризацию военно-прикладных видов спорта.
В ходе мероприятия ответственными лицами были подробно разъяснены условия соревнования, порядок его проведения, а также установленные правила и требования.
Также отдельно было отмечено о каждом этапе соревнования, требованиях к участию и критериях оценки.
Проведённая разъяснительная работа способствует повышению интереса студентов к соревнованию, привлечению их к военно-спортивной деятельности и укреплению патриотического духа.