Tarjimon-volontyorlar uchun seminar tashkil etildi
12-may kuni joriy yilning 18–19-may kunlari Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan “Mehnat migrantlari va ularning oila a’zolarining ijtimoiy-huquqiy himoyasi” mavzusidagi xalqaro forumga jalb etilgan O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti hamda Toshkentdagi Singapur menejmentni rivojlantirish instituti tarjimon-volontyorlari ishtirokida seminar tashkil etildi.
Tadbirni O‘quv ishlari bo‘yicha prorektor M. Chutpulatov kirish so‘zi bilan ochib berib, forumning xalqaro miqyosdagi nufuzini alohida ta’kidladi hamda xorijiy mehmonlarga sifatli tarjima xizmatlarini ko‘rsatish, mas’uliyat va professionallik bilan yondashish zarurligini qayd etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Migratsiya agentligining Xorijdagi migrantlarga ijtimoiy-huquqiy yordam ko‘rsatish bo‘limi mas’ul xodimi Alisher Qodirov agentlik faoliyati haqida ma’lumot berib, mazkur forum hukumat darajasida tashkil etilayotganini hamda tarjimon-volontyorlardan yuqori mas’uliyat talab etilishini ta’kidladi.
Shuningdek, O‘zDJTU Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i X. Yuldashev ish jarayonidagi punktuallik, muloqot madaniyati, tarjimonlik etikasi hamda xorijiy ishtirokchilar bilan muloqotda yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan ijtimoiy-siyosiy masalalarga jiddiy e’tibor qaratish yuzasidan tavsiyalar berdi.

Для переводчиков-волонтёров был организован семинар
12 мая был организован семинар с участием переводчиков-волонтёров Узбекского государственного университета мировых языков, Университета мировой экономики и дипломатии, а также Сингапурского института развития менеджмента в Ташкенте, привлечённых к международному форуму на тему «Социально-правовая защита трудовых мигрантов и членов их семей», который состоится 18–19 мая текущего года в городе Ташкенте.
Мероприятие открыл вступительным словом проректор по учебной работе М. Чутпулатов, особо подчеркнув международный престиж форума, а также отметив необходимость предоставления качественных переводческих услуг иностранным гостям и ответственного, профессионального подхода к работе.
Ответственный сотрудник отдела оказания социально-правовой помощи мигрантам за рубежом Агентства по миграции при Кабинете Министров Республики Узбекистан Алишер Кадыров рассказал о деятельности агентства и подчеркнул, что данный форум организуется на правительственном уровне, а от переводчиков-волонтёров требуется высокая ответственность.
Кроме того, начальник отдела международного сотрудничества УзГУМЯ Х. Юлдашев дал рекомендации по вопросам пунктуальности в рабочем процессе, культуры общения, переводческой этики, а также необходимости уделять серьёзное внимание социально-политическим вопросам, которые могут возникнуть при общении с иностранными участниками.