Tarjimon-volontyorlar uchun seminar tashkil etildi
12-may kuni joriy yilning 18–19-may kunlari Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan “Mehnat migrantlari va ularning oila a’zolarining ijtimoiy-huquqiy himoyasi” mavzusidagi xalqaro forumga jalb etilgan O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti hamda Toshkentdagi Singapur menejmentni rivojlantirish instituti tarjimon-volontyorlari ishtirokida seminar tashkil etildi.
Tadbirni O‘quv ishlari bo‘yicha prorektor M. Chutpulatov kirish so‘zi bilan ochib berib, forumning xalqaro miqyosdagi nufuzini alohida ta’kidladi hamda xorijiy mehmonlarga sifatli tarjima xizmatlarini ko‘rsatish, mas’uliyat va professionallik bilan yondashish zarurligini qayd etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Migratsiya agentligining Xorijdagi migrantlarga ijtimoiy-huquqiy yordam ko‘rsatish bo‘limi mas’ul xodimi Alisher Qodirov agentlik faoliyati haqida ma’lumot berib, mazkur forum hukumat darajasida tashkil etilayotganini hamda tarjimon-volontyorlardan yuqori mas’uliyat talab etilishini ta’kidladi.
Shuningdek, O‘zDJTU Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i X. Yuldashev ish jarayonidagi punktuallik, muloqot madaniyati, tarjimonlik etikasi hamda xorijiy ishtirokchilar bilan muloqotda yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan ijtimoiy-siyosiy masalalarga jiddiy e’tibor qaratish yuzasidan tavsiyalar berdi.

A Seminar Was Organized for Volunteer Translators
On May 12, a seminar was organized for volunteer translators from the Uzbekistan State World Languages University, the University of World Economy and Diplomacy, and the Management Development Institute of Singapore in Tashkent, who were engaged to participate in the international forum entitled “Social and Legal Protection of Labor Migrants and Their Family Members,” which will be held in Tashkent on May 18–19 of this year.
The event was opened with an introductory speech by Vice-Rector for Academic Affairs M. Chutpulatov, who particularly emphasized the international prestige of the forum and highlighted the importance of providing high-quality translation services to foreign guests with responsibility and professionalism.
Alisher Qodirov, a responsible officer of the Department for Providing Social and Legal Assistance to Migrants Abroad under the Migration Agency of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan, provided information about the agency’s activities and stressed that the forum is being organized at the governmental level, requiring a high degree of responsibility from volunteer translators.
In addition, X. Yuldashev, Head of the International Cooperation Department of UzSWLU, provided recommendations regarding punctuality in the work process, communication culture, translation ethics, and the need to pay serious attention to socio-political issues that may arise during communication with foreign participants.