2025/2026-oʻquv yili uchun O'zbekiston Respublikasi Prezidenti va nomli davlat  stipendiyalarining  respublika bosqichi tanlovlari joriy yilning 22-29-yanvar kunlari o'tkaziladi
2025/2026-oʻquv yili uchun O'zbekiston Respublikasi Prezidenti va nomli davlat  stipendiyalariga talabgorlarning hujjatlari 2025-yilning 1-noyabridan 15-noyabriga qadar (shu kuni ham) vazirlikning my.edu.uz elektron platformasi orqali qabul qilingan.
Dastlabki ekspertiza jarayonida 98 ta oliy ta’lim tashkilotidan hujjat topshirgan 700 nafardan ortiq talabgorlarning hujjatlarida turli kamchiliklar aniqlangan bo‘lib, hozirgi kunda mazkur kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha ishchi guruh tomonidan tegishli ishlar olib borilmoqda.
Yuqoridagilarni inobatga olib, Prezident va nomli davlat  stipendiyalarining respublika bosqichi tanlovlari 2026-yilning 22-29-yanvar kunlari o'tkazilishi rejalashtirilganligini ma'lum qilamiz.

2025/2026 учебный год
Республиканский этап конкурсов на получение стипендий Президента Республики Узбекистан и именных государственных стипендий планируется провести 22–29 января 2026 года.
Приём документов от претендентов на стипендии Президента Республики Узбекистан и именные государственные стипендии на 2025/2026 учебный год осуществлялся с 1 по 15 ноября 2025 года (включительно) через электронную платформу министерства my.edu.uz.
В ходе первичной экспертизы в документах более 700 претендентов из 98 высших образовательных организаций были выявлены различные недостатки. В настоящее время рабочей группой ведётся соответствующая работа по их устранению.
С учётом вышеизложенного сообщаем, что республиканский этап конкурсов на получение стипендий Президента и именных государственных стипендий планируется провести 22–29 января 2026 года.