2025-yil 7-noyabr kuni Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining markaziy apparati hamda tizim tashkilotlari rahbar va xodimlari uchun iqtisodiy o‘qish bo‘lib o‘tdi.
Unda OʻzDJTU rektori Ilxomjon Tuxtasinov boshchiligidagi rahbariyat vakillari ham onlayn tarzda ishtirok etdi.
Iqtisodiy o‘qish mavzusi:
“Ijro.gov.uz tizimida 2025-yil yanvar–oktyabr oylaridagi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti, Prezident Administratsiyasi rahbari va Vazirlar Mahkamasining nazorat topshiriqlarining ijrosi yakunlari hamda 2025-yilning noyabr–dekabr oylarida barcha topshiriqlarni samarali va to‘liq hajmda bajarish yuzasidan chora-tadbirlar to‘g‘risida.”
Tadbirni Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi Ijro intizomi va nazorati bo‘limi boshlig‘i Yakubov Azizjon Tojiboyevich olib bordi. O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining birinchi o‘rinbosari Rajabov Sardor Baxtiyorovich hamda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi mas’ul xodimi Alijonov Utkir Maxamadaliyevich esa dasturni kirish so‘zi bilan ochib berdi.
Tadbir davomida ijro intizomini mustahkamlash, topshiriqlarning o‘z vaqtida va sifatli bajarilishini ta’minlash, tizim tashkilotlarida aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha aniq vazifalar belgilab olindi. Shuningdek, 2025-yilning noyabr–dekabr oylarida bajarilishi zarur bo‘lgan topshiriqlarni to‘liq hajmda ado etish yuzasidan tahliliy ma’lumotlar va amaliy takliflar muhokama qilindi.
Yakunda ishtirokchilar o‘zaro fikr almashib, ijro intizomini yanada kuchaytirish va samaradorlikni oshirish bo‘yicha taklif va tavsiyalar bildirdilar.

Обсуждены вопросы эффективного исполнения контрольных поручений в системе высшего образования
7 ноября 2025 года для руководителей и сотрудников центрального аппарата и подведомственных организаций Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан состоялось экономическое обучение.
В мероприятии приняли участие представители руководства Узбекского государственного университета мировых языков во главе с ректором Илхомжоном Тухтасиновым в онлайн-формате.
Темой обучения стало:
«Итоги исполнения контрольных поручений Президента Республики Узбекистан, Руководителя Администрации Президента и Кабинета Министров в системе Ijro.gov.uz за январь–октябрь 2025 года и меры по их эффективному и полному выполнению в ноябре–декабре 2025 года».
Мероприятие вел начальник отдела исполнительной дисциплины и контроля Министерства высшего образования, науки и инноваций Якубов Азизжон Тожибоевич. С приветственным словом выступили первый заместитель министра высшего образования, науки и инноваций Раджабов Сардор Бахтиярович и ответственный сотрудник Кабинета Министров Республики Узбекистан Алийжонов Уткир Мухамадалиевич.
В ходе обучения были определены конкретные задачи по укреплению исполнительской дисциплины, обеспечению своевременного и качественного выполнения поручений, а также устранению выявленных недостатков в деятельности подведомственных организаций.
Кроме того, обсуждены аналитические данные и практические предложения по полному выполнению поручений, запланированных на ноябрь–декабрь 2025 года.
В завершение участники обменялись мнениями и высказали предложения по дальнейшему укреплению исполнительской дисциплины и повышению эффективности деятельности.