OʻzDJTUda Italiya universiteti vakillari bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi
2026-yil 1-iyun kuni Oʻzbekiston davlat jahon tillari universitetida Italiyaning Milan zamonaviy tillar va kommunikatsiya universiteti delegatsiyasi vakillari bilan uchrashuv tashkil etildi.
Uchrashuvda universitetning Tarjimonlik fakulteti dekani Jiovanna Rokka Shaid hamda Turizm fakulteti dekani Massimo De Giuseppe ishtirok etdi. Mehmonlarni OʻzDJTU Xalqaro hamkorlik boʻyicha prorektori A. Nasirov, Xalqaro hamkorlik boʻlimi boshligʻi X. Yoʻldashev, Tarjimonlik fakulteti dekani U. Yoʻldoshev hamda Italyan tili tarjima nazariyasi va amaliyoti kafedrasi mudiri B. Ergashova kutib oldilar.
Muloqot davomida tarjimonlar, jumladan sinxron tarjimonlarni tayyorlash, gid-tarjimonlar malakasini oshirish, italyan va boshqa xorijiy tillar oʻqituvchilarining kasbiy kompetensiyalarini rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, talabalar almashinuvini yoʻlga qoʻyish, qisqa va uzoq muddatli oʻquv kurslarini tashkil etish, talabalar amaliyotini oʻtkazish hamda yozgi va qishki maktablar tashkil etish boʻyicha hamkorlik istiqbollari yuzasidan fikr almashildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar oʻzaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirish, akademik aloqalarni mustahkamlash va qoʻshma taʼlim loyihalarini amalga oshirishga qiziqish bildirdilar.

В Узбекском государственном университете мировых языков состоялась встреча с представителями итальянского университета
1 июня 2026 года в Узбекском государственном университете мировых языков состоялась встреча с делегацией Миланского университета современных языков и коммуникации (Италия).
Во встрече приняли участие декан факультета переводоведения Джованна Рокка Шаид и декан факультета туризма Массимо Де Джузеппе. Гостей приняли проректор по международному сотрудничеству УзГУМЯ А. Насиров, начальник отдела международного сотрудничества Х. Юлдашев, декан факультета переводоведения У. Юлдошев, а также заведующая кафедрой теории и практики перевода итальянского языка Б. Эргашева.
В ходе беседы были обсуждены вопросы подготовки переводчиков, в том числе синхронных переводчиков, повышения квалификации гидов-переводчиков, а также развития профессиональных компетенций преподавателей итальянского и других иностранных языков.
Стороны также обменялись мнениями по вопросам организации студенческого обмена, проведения краткосрочных и долгосрочных образовательных курсов, организации практики студентов, а также летних и зимних школ.
По итогам встречи стороны выразили заинтересованность в дальнейшем расширении взаимовыгодного сотрудничества, укреплении академических связей и реализации совместных образовательных проектов.