Yangi talabalar turar joyi qurilishi jarayoni o‘rganildi
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipov, Uchtepa tumani hokimi Bunyod Mamadjanov hamda O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov universitet uchun barpo etilayotgan yangi talabalar turar joyidagi qurilish jarayonlari bilan yaqindan tanishdi.
Tashrif davomida O‘zDJTU rektori Ilxomjon Tuxtasinov universitet rahbariyati va mas’ul xodimlar bilan birgalikda vazir hamda tuman hokimiga yangi talabalar turar joyida amalga oshirilayotgan ishlar, obyektning bugungi holati, qurilishning borishi va foydalanishga topshirishga tayyorgarlik jarayonlari haqida batafsil ma’lumot berdi.
1 100 o‘rinli yangi talabalar turar joyi
Mazkur loyiha O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetining talabalar uchun zamonaviy yashash sharoitlarini kengaytirishga qaratilgan muhim infratuzilmaviy loyihalardan biridir. Yangi talabalar turar joyi davlat-xususiy sheriklik asosida barpo etilmoqda. 9 qavatli va 1 100 o‘rinli mazkur obyektning qurilish ishlari 2025-yil 18-martda boshlangan. Loyihaning umumiy qiymati 80,8 milliard so‘mni tashkil etadi. Shundan 45,8 milliard so‘mi xususiy tashabbuskor, 35 milliard so‘mi davlat budjeti mablag‘lari hisobidan moliyalashtirilmoqda.
Qurilish jarayonida obyektning loyiha talablariga muvofiq barpo etilishi, qurilish-montaj va pardozlash ishlarining sifati, muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlarining o‘rnatilishi hamda binoni foydalanishga topshirishga tayyorgarlik ishlari izchil olib borilmoqda.
Qurilishning barcha yo‘nalishlari ko‘zdan kechirildi
Tashrif davomida vazir, tuman hokimi va rektor birgalikda qurilish hududini aylanib, obyektning ichki va tashqi qismlarini ko‘zdan kechirdi.
Jumladan, binoning konstruktiv qismlari, ichki pardozlash ishlari, muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlari, elektr ta’minoti, suv va kanalizatsiya tizimlari, yoritish va shamollatish tizimlari, yong‘in xavfsizligi hamda energiya samaradorligi bilan bog‘liq masalalar o‘rganildi. Shuningdek, hududni obodonlashtirish, bino atrofi infratuzilmasini shakllantirish va talabalar uchun xavfsiz hamda qulay muhit yaratish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar ham ko‘rib chiqildi.
O‘zDJTU rektori Ilxomjon Tuxtasinov obyektning qurilish bosqichi, bajarilgan ishlar hajmi, navbatdagi vazifalar hamda yangi turar joyni foydalanishga topshirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan ma’lumot berdi.
Namunaviy xona va talabalar uchun yaratilayotgan sharoitlar
Tashrif davomida yangi talabalar turar joyidagi namunaviy xona ham ko‘zdan kechirildi. Unda talabalar uchun mo‘ljallangan yashash xonalarining jihozlanishi, yotoq jihozlari, mebellar, dars qilish uchun mo‘ljallangan stol va stullar, saqlash shkaflari hamda xonalarning umumiy qulayligi namoyish etildi. Shuningdek, talabalar uchun o‘quv va mustaqil ta’lim olish hududlari, dam olish joylari, maishiy sharoitlar, sanitariya-gigiyena holati, yoritish va shamollatish tizimlari bilan bog‘liq masalalarga e’tibor qaratildi. Yangi turar joyda talabalar uchun faqat yashash joyi emas, balki o‘qish, mustaqil ta’lim olish, dam olish va kundalik ehtiyojlarini qulay sharoitda tashkil etish imkoniyatlarini kengaytiradigan muhit yaratish ko‘zda tutilmoqda.
Sifat va xavfsizlik — asosiy e’tiborda
O‘rganish jarayonida qurilish ishlarining sifati va obyektning mustahkamligi masalasiga alohida e’tibor qaratildi.
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipov qurilish ishlarida belgilangan texnik me’yorlarga qat’iy rioya etish, foydalanilayotgan qurilish materiallari sifatini nazorat qilish, bino konstruksiyalarining mustahkamligini ta’minlash hamda yong‘in va boshqa xavfsizlik talablarini to‘liq bajarish zarurligini ta’kidladi. Shuningdek, obyekt foydalanishga topshirilgandan keyin talabalar uchun qulay va xavfsiz sharoitlar to‘liq ta’minlanishi, xonalar va umumiy foydalanish hududlarining zamonaviy talablarga javob berishi lozimligi qayd etildi.
Mas’ullarga aniq vazifalar belgilandi
Tashrif yakunida qurilish va pardozlash ishlarini sifatli yakunlash, aniqlangan kamchiliklarni o‘z vaqtida bartaraf etish, muhandislik-kommunikatsiya tizimlarining to‘liq va barqaror ishlashini ta’minlash, hududni obodonlashtirish hamda obyektni foydalanishga topshirish bilan bog‘liq ishlarni jadallashtirish masalalari muhokama qilindi. Mas’ullarga qurilish jarayonida sifat ko‘rsatkichlarini doimiy nazorat qilib borish, belgilangan muddatlarga rioya etish, talabalar uchun yaratilayotgan sharoitlarni amaldagi talablar asosida tashkil etish yuzasidan tegishli topshiriq va tavsiyalar berildi.
1 100 o‘rinli yangi talabalar turar joyining foydalanishga topshirilishi O‘zDJTUning talabalar uchun turar joy imkoniyatlarini yanada kengaytirib, yoshlarning zamonaviy, xavfsiz va qulay sharoitlarda yashashi, ta’lim olishi, mustaqil shug‘ullanishi hamda bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etishi uchun yangi imkoniyatlar yaratadi.
Mazkur loyiha universitet infratuzilmasini rivojlantirish, talabalar uchun yaratilayotgan sharoitlarni yangi bosqichga olib chiqish va zamonaviy ta’lim muhitini yanada takomillashtirish yo‘lidagi amaliy ishlardan biridir.

Изучен ход строительства нового студенческого общежития
Министр высшего образования, науки и инноваций Узбекистана Кунгратбай Шарипов, хоким Учтепинского района Бунёд Мамаджанов и ректор Узбекского государственного университета мировых языков Илхомжон Тухтасинов ознакомились с ходом строительных работ в новом студенческом общежитии, возводимом для университета.
В ходе визита ректор Узбекского государственного университета мировых языков Илхомжон Тухтасинов совместно с руководством университета и ответственными сотрудниками подробно проинформировал министра и хокима района о проводимых работах в новом студенческом общежитии, текущем состоянии объекта, ходе строительства и подготовке к его вводу в эксплуатацию.
Новое студенческое общежитие на 1 100 мест
Данный проект является одним из важных инфраструктурных проектов Узбекского государственного университета мировых языков, направленных на расширение возможностей обеспечения студентов современными условиями проживания.
Новое студенческое общежитие строится на основе государственно-частного партнёрства. Строительство 9-этажного объекта на 1 100 мест началось 18 марта 2025 года.
Общая стоимость проекта составляет 80,8 млрд сумов. Из них 45,8 млрд сумов финансируются за счёт средств частного инициатора, а 35 млрд сумов — за счёт средств государственного бюджета.
В рамках строительных работ последовательно осуществляются мероприятия по обеспечению соответствия объекта проектным требованиям, контролю качества строительно-монтажных и отделочных работ, установке инженерных и коммуникационных сетей, а также подготовке здания к вводу в эксплуатацию.
Осмотрены все направления строительных работ
В ходе визита министр, хоким района и ректор совместно осмотрели территорию строительства, ознакомившись с внутренними и внешними частями объекта.
В частности, были изучены конструктивные элементы здания, внутренние отделочные работы, инженерные и коммуникационные сети, системы электроснабжения, водоснабжения и канализации, освещения и вентиляции, вопросы пожарной безопасности и энергоэффективности.
Кроме того, были рассмотрены проводимые работы по благоустройству территории, формированию инфраструктуры вокруг здания, а также созданию безопасной и комфортной среды для студентов.
Ректор Узбекского государственного университета мировых языков Илхомжон Тухтасинов проинформировал о текущем этапе строительства объекта, объёме выполненных работ, предстоящих задачах и мероприятиях, проводимых в рамках подготовки нового общежития к вводу в эксплуатацию.
Типовая комната и создаваемые условия для студентов
В ходе визита также была осмотрена типовая комната нового студенческого общежития. Были продемонстрированы условия оснащения жилых комнат, предназначенных для студентов, включая спальные принадлежности, мебель, столы и стулья для занятий, шкафы для хранения вещей, а также общий уровень комфорта помещений.
Особое внимание было уделено вопросам организации зон для обучения и самостоятельной подготовки студентов, мест для отдыха, бытовым условиям, санитарно-гигиеническому состоянию, системам освещения и вентиляции.
В новом общежитии предусмотрено создание среды, которая позволит студентам не только проживать в комфортных условиях, но и удобно организовывать учебный процесс, самостоятельную подготовку, отдых и повседневные бытовые потребности.
Качество и безопасность — в центре внимания
В ходе осмотра особое внимание было уделено качеству строительных работ и обеспечению прочности и надёжности объекта.
Министр высшего образования, науки и инноваций Кунгратбай Шарипов подчеркнул необходимость строгого соблюдения установленных технических норм при проведении строительных работ, постоянного контроля качества используемых строительных материалов, обеспечения прочности конструкций здания, а также полного соблюдения требований пожарной и других видов безопасности.
Кроме того, было отмечено, что после ввода объекта в эксплуатацию для студентов должны быть полностью обеспечены комфортные и безопасные условия, а жилые помещения и территории общего пользования должны соответствовать современным требованиям.
Ответственным лицам поставлены конкретные задачи
По итогам визита были обсуждены вопросы качественного завершения строительных и отделочных работ, своевременного устранения выявленных недостатков, обеспечения полноценного и стабильного функционирования инженерных и коммуникационных систем, благоустройства территории, а также ускорения работ, связанных с вводом объекта в эксплуатацию.
Ответственным лицам даны соответствующие поручения и рекомендации по постоянному контролю качества строительных работ, соблюдению установленных сроков и организации условий для студентов в соответствии с действующими требованиями.
Ввод в эксплуатацию нового студенческого общежития на 1 100 мест позволит значительно расширить возможности Узбекского государственного университета мировых языков по обеспечению студентов жильём и создаст новые возможности для проживания, обучения, самостоятельной подготовки и содержательного проведения свободного времени молодёжи в современных, безопасных и комфортных условиях.
Данный проект является одним из практических шагов, направленных на развитие инфраструктуры университета, вывод условий, создаваемых для студентов, на новый уровень и дальнейшее совершенствование современной образовательной среды.