Yangi talabalar turar joyi qurilishi jarayoni o‘rganildi
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipov, Uchtepa tumani hokimi Bunyod Mamadjanov hamda O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov universitet uchun barpo etilayotgan yangi talabalar turar joyidagi qurilish jarayonlari bilan yaqindan tanishdi.
Tashrif davomida O‘zDJTU rektori Ilxomjon Tuxtasinov universitet rahbariyati va mas’ul xodimlar bilan birgalikda vazir hamda tuman hokimiga yangi talabalar turar joyida amalga oshirilayotgan ishlar, obyektning bugungi holati, qurilishning borishi va foydalanishga topshirishga tayyorgarlik jarayonlari haqida batafsil ma’lumot berdi.
1 100 o‘rinli yangi talabalar turar joyi
Mazkur loyiha O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetining talabalar uchun zamonaviy yashash sharoitlarini kengaytirishga qaratilgan muhim infratuzilmaviy loyihalardan biridir. Yangi talabalar turar joyi davlat-xususiy sheriklik asosida barpo etilmoqda. 9 qavatli va 1 100 o‘rinli mazkur obyektning qurilish ishlari 2025-yil 18-martda boshlangan. Loyihaning umumiy qiymati 80,8 milliard so‘mni tashkil etadi. Shundan 45,8 milliard so‘mi xususiy tashabbuskor, 35 milliard so‘mi davlat budjeti mablag‘lari hisobidan moliyalashtirilmoqda.
Qurilish jarayonida obyektning loyiha talablariga muvofiq barpo etilishi, qurilish-montaj va pardozlash ishlarining sifati, muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlarining o‘rnatilishi hamda binoni foydalanishga topshirishga tayyorgarlik ishlari izchil olib borilmoqda.
Qurilishning barcha yo‘nalishlari ko‘zdan kechirildi
Tashrif davomida vazir, tuman hokimi va rektor birgalikda qurilish hududini aylanib, obyektning ichki va tashqi qismlarini ko‘zdan kechirdi.
Jumladan, binoning konstruktiv qismlari, ichki pardozlash ishlari, muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlari, elektr ta’minoti, suv va kanalizatsiya tizimlari, yoritish va shamollatish tizimlari, yong‘in xavfsizligi hamda energiya samaradorligi bilan bog‘liq masalalar o‘rganildi. Shuningdek, hududni obodonlashtirish, bino atrofi infratuzilmasini shakllantirish va talabalar uchun xavfsiz hamda qulay muhit yaratish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar ham ko‘rib chiqildi.
O‘zDJTU rektori Ilxomjon Tuxtasinov obyektning qurilish bosqichi, bajarilgan ishlar hajmi, navbatdagi vazifalar hamda yangi turar joyni foydalanishga topshirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan ma’lumot berdi.
Namunaviy xona va talabalar uchun yaratilayotgan sharoitlar
Tashrif davomida yangi talabalar turar joyidagi namunaviy xona ham ko‘zdan kechirildi. Unda talabalar uchun mo‘ljallangan yashash xonalarining jihozlanishi, yotoq jihozlari, mebellar, dars qilish uchun mo‘ljallangan stol va stullar, saqlash shkaflari hamda xonalarning umumiy qulayligi namoyish etildi. Shuningdek, talabalar uchun o‘quv va mustaqil ta’lim olish hududlari, dam olish joylari, maishiy sharoitlar, sanitariya-gigiyena holati, yoritish va shamollatish tizimlari bilan bog‘liq masalalarga e’tibor qaratildi. Yangi turar joyda talabalar uchun faqat yashash joyi emas, balki o‘qish, mustaqil ta’lim olish, dam olish va kundalik ehtiyojlarini qulay sharoitda tashkil etish imkoniyatlarini kengaytiradigan muhit yaratish ko‘zda tutilmoqda.
Sifat va xavfsizlik — asosiy e’tiborda
O‘rganish jarayonida qurilish ishlarining sifati va obyektning mustahkamligi masalasiga alohida e’tibor qaratildi.
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipov qurilish ishlarida belgilangan texnik me’yorlarga qat’iy rioya etish, foydalanilayotgan qurilish materiallari sifatini nazorat qilish, bino konstruksiyalarining mustahkamligini ta’minlash hamda yong‘in va boshqa xavfsizlik talablarini to‘liq bajarish zarurligini ta’kidladi. Shuningdek, obyekt foydalanishga topshirilgandan keyin talabalar uchun qulay va xavfsiz sharoitlar to‘liq ta’minlanishi, xonalar va umumiy foydalanish hududlarining zamonaviy talablarga javob berishi lozimligi qayd etildi.
Mas’ullarga aniq vazifalar belgilandi
Tashrif yakunida qurilish va pardozlash ishlarini sifatli yakunlash, aniqlangan kamchiliklarni o‘z vaqtida bartaraf etish, muhandislik-kommunikatsiya tizimlarining to‘liq va barqaror ishlashini ta’minlash, hududni obodonlashtirish hamda obyektni foydalanishga topshirish bilan bog‘liq ishlarni jadallashtirish masalalari muhokama qilindi. Mas’ullarga qurilish jarayonida sifat ko‘rsatkichlarini doimiy nazorat qilib borish, belgilangan muddatlarga rioya etish, talabalar uchun yaratilayotgan sharoitlarni amaldagi talablar asosida tashkil etish yuzasidan tegishli topshiriq va tavsiyalar berildi.
1 100 o‘rinli yangi talabalar turar joyining foydalanishga topshirilishi O‘zDJTUning talabalar uchun turar joy imkoniyatlarini yanada kengaytirib, yoshlarning zamonaviy, xavfsiz va qulay sharoitlarda yashashi, ta’lim olishi, mustaqil shug‘ullanishi hamda bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etishi uchun yangi imkoniyatlar yaratadi.
Mazkur loyiha universitet infratuzilmasini rivojlantirish, talabalar uchun yaratilayotgan sharoitlarni yangi bosqichga olib chiqish va zamonaviy ta’lim muhitini yanada takomillashtirish yo‘lidagi amaliy ishlardan biridir.

Construction Progress of the New Student Dormitory Reviewed
Minister of Higher Education, Science and Innovation Qo‘ng‘irotboy Sharipov, Uchtepa District Mayor Bunyod Mamadjanov, and Rector of Uzbekistan State University of World Languages Ilkhomjon Tuxtasinov reviewed the progress of construction work at the new student dormitory being built for the university.
During the visit, Rector Ilkhomjon Tuxtasinov, together with the university administration and responsible staff, provided the Minister and the district mayor with detailed information on the ongoing works at the new student dormitory, the current status of the facility, the progress of construction, and preparations for commissioning the building.
New 1,100-Bed Student Dormitory
The project is one of the important infrastructure projects of Uzbekistan State University of World Languages aimed at expanding opportunities for providing students with modern living conditions.
The new student dormitory is being constructed under a public-private partnership. Construction of the nine-storey facility with a capacity of 1,100 students began on 18 March 2025.
The total project cost amounts to UZS 80.8 billion. Of this amount, UZS 45.8 billion is financed by the private project initiator, while UZS 35 billion is allocated from the state budget.
As part of the construction process, systematic work is being carried out to ensure that the facility complies with the approved design requirements, maintain the quality of construction and finishing works, install engineering and utility networks, and prepare the building for commissioning.
All Areas of Construction Reviewed
During the visit, the Minister, district mayor, and Rector toured the construction site together and inspected both the interior and exterior areas of the facility.
In particular, they reviewed the structural elements of the building, interior finishing works, engineering and utility networks, electricity supply, water supply and sewerage systems, lighting and ventilation systems, fire safety measures, and energy efficiency-related issues.
They also examined the ongoing landscaping works, the development of infrastructure around the building, and measures aimed at creating a safe and comfortable environment for students.
Rector Ilkhomjon Tuxtasinov provided information on the current stage of construction, the scope of completed works, upcoming tasks, and the measures being taken to prepare the new dormitory for commissioning.
Model Room and Conditions Being Created for Students
During the visit, a model room in the new student dormitory was also inspected. The visitors were shown the facilities provided in student living rooms, including bedding, furniture, desks and chairs for studying, storage cabinets, and the overall comfort of the rooms.
Particular attention was also paid to the organization of study and self-learning areas, recreation spaces, household facilities, sanitary and hygienic conditions, as well as lighting and ventilation systems.
The new dormitory is designed to provide students with an environment that goes beyond accommodation, enabling them to conveniently organize their studies, independent learning, leisure time, and everyday needs.
Quality and Safety as Key Priorities
During the inspection, particular attention was paid to the quality of construction works and ensuring the strength and reliability of the facility.
Minister of Higher Education, Science and Innovation Qo‘ng‘irotboy Sharipov emphasized the need to strictly comply with established technical standards, continuously monitor the quality of construction materials used, ensure the structural strength of the building, and fully meet fire safety and other safety requirements.
It was also noted that, once the facility is commissioned, students must be provided with fully comfortable and safe conditions, while residential rooms and common areas must meet modern standards.
Specific Tasks Assigned to Those Responsible
At the conclusion of the visit, issues related to the high-quality completion of construction and finishing works, timely elimination of identified shortcomings, ensuring the full and stable operation of engineering and utility systems, landscaping of the surrounding area, and accelerating preparations for commissioning the facility were discussed.
Relevant instructions and recommendations were given to those responsible regarding continuous quality control of construction works, compliance with established deadlines, and the organization of student facilities in accordance with applicable requirements.
The commissioning of the new 1,100-bed student dormitory will further expand Uzbekistan State University of World Languages’ capacity to provide accommodation for students and create new opportunities for young people to live, study, engage in independent learning, and spend their free time meaningfully in modern, safe, and comfortable conditions.
The project represents one of the practical steps aimed at developing the university’s infrastructure, taking the conditions provided for students to a new level, and further improving the modern educational environment.