ZAMONAVIY KO‘P MADANIYATLI MAKONDA MUTAXASSISLIK TA’LIMI VA KASBIY TA’LIM” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy anjuman
2025-yil 13-fevral
Hurmatli hamkasblar!
O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Ingliz tili 2-fakulteti O‘zbek tili va adabiyoti hamda Ingliz tili integrallashgan kursi №2 kafedralari 2025-yil 13-fevral kuni “Zamonaviy ko‘p madaniyatli makonda mutaxassislik ta’limi va kasbiy ta’lim” mavzusida o‘tkaziladigan  xalqaro ilmiy-amaliy anjumanga taklif etadi.
Anjumanning maqsadi:  madaniyatlararo oʻzaro hamkorlik sharoitida taʼlim makonini rivojlantirishning dolzarb masalalarini muhokama qilish.
Muhokama qilinadigan muammolar:
Mutaxassis kadrlarni tayyorlash va qayta tayyorlashda qo‘llanayotgan dolzarb metodlar va texnologiyalar.
Raqamli ta’lim: zamonaviy ta’lim masalalari.
Ko‘p madaniyatli makonda zamonaviy tilshunoslik.
Til, madaniyat, adabiyot: zamonaviy tendensiyalar va muammolar.
Madaniyatlararo muloqot konstruktiv muloqot sifatida.
Anjumanda ishtirok etish shakli: anjuman an’anaviy shaklda hamda ZOOM dasturi orqali tashkil qilinadi. Anjuman materiallari elektron to‘plam shaklida taqdim qilinadi.
Anjuman ishtirokchilariga sertifikat beriladi.
Anjuman materiallariga qo‘yiladigan talablar:
Maqola va tezislar barcha turkiy tillarda, rus tilida, ingliz va boshqa xorijiy tillarda 3-7 betgacha hajmda (muallif haqidagi ma’lumotlar, annotatsiya, kalit so‘zlar, matn, adabiyotlar ro‘yxati) taqdim qilinadi.
Maqola matni .doc yoki .docx formatida, sahifa hoshiyasi: yuqoridan va pastdan – 20 mm, chapdan -20 mm,  o‘ngdan – 20 mm. satrlar oralig‘i 1,5 intervalda, Times New Roman 14 kegl shriftida tayyorlanadi.
1-xatboshida maqola nomi maqola shakllantirilgan til hamda ingliz tilida bosh harflar bilan beriladi.
2-xatboshida  o‘ngdan muallifning familiyasi, ismi va sharifi, lavozimi, ilmiy darajasi, ilmiy unvoni, elektron manzili, keying qatorda annotatsiya ko‘rsatiladi.
3-xatboshida tashkilot , mamlakat nomi maqola tilida;
4-xatboshida annotatsiya  maqola tilida;
5-xatboshida  kalit so‘zlar maqola tilida;
6-xatboshidan maqola matni boshlanadi.
2-xatboshidan 5-xatboshigacha ko‘rsatilgan talablar maqola tili bilan birga xohishga ko‘ra ingliz tilida ham berilishi mumkin.

13 февраля 2025 года на базе 2 кафедр: кафедры узбекского языка и литературы и кафедры интегрированного курса английского языка №2 факультета английского языка №2 Узбекского государственного университета мировых языков планируется проведение международной научно-практической конференции на тему «ПРОФИЛЬНОЕ И ПРОФЕССИОНАЛЬНОЕ ОБРАЗОВАНИЕ В УСЛОВИЯХ СОВРЕМЕННОГО ПОЛИКУЛЬТУРНОГО ПРОСТРАНСТВА».
Цель конференции: обсуждение актуальных вопросов развития образовательного пространства в условиях межкультурного взаимодействия.
В рамках конференции планируется обсуждение следующих вопросов:
✓ Актуальные методы и технологии в подготовке и переподготовке профессиональных кадров;
✓ Цифровое обучение: вопросы современного образования;
✓ Межкультурная коммуникация как основа конструктивного диалога;
✓ Современное языкознание в поликультурном пространстве;
✓ Язык, культура, литература: современные тенденции и проблемы;
Форма участия в конференции: конференция будет организована в традиционном формате и в ZOOM. Материалы конференции будут представлены в виде электронного сборника.
Участникам конференции будет вручен сертификат.
Требования к материалам конференции:
Статьи и тезисы представляются на всех тюркских языках, на русском, английском и других иностранных языках объемом 3 - 7 страниц.
Параметры листа поля: верхнее – 2 см, нижнее – 2см, левое – 2 см, правое – 2 см; абзацный отступ – 1,25 см.  Times New Roman, 14 pt. межстрочный интервал – 1,5 pt. Материал необходимо подготовить в формате .doc либо .docx.
Первый абзац — Полное название темы статьи заглавными буквами на языке статьи и на английском языке (Выравнивание по центру, начертание полужирное);
Второй абзац — ФИО, научная степень и звание, должность автора, наименование организации и адрес электронной почты автора на языке статьи (выравнивание по правому краю);
Третий абзац — Наименование организации, страна, город на языке статьи (выравнивание — по правому краю);