Besh muhim tashabbus doirasida sport to‘garaklari tashkil etildi
2026-yil 30-iyul kuni “Yoshlar kuni” munosabati bilan O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Ijtimoiy-psixologik muhit bilan ishlash bo‘limi boshlig‘i F. Xabiyeva hamda bo‘lim xodimi N. Israilova tashabbusi bilan 2-kurs talabalari ishtirokida mahalla va umumta’lim maktablarida o‘quvchi-yoshlar uchun Besh muhim tashabbus doirasida sport to‘garaklari tashkil etildi.
Tadbirning asosiy maqsadi yoshlarning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish, mahalla va umumta’lim maktablarida bepul sport to‘garaklari faoliyatini yo‘lga qo‘yish, sog‘lom turmush tarzini keng targ‘ib qilish hamda yoshlarni o‘zlari qiziqqan sport turlariga jalb etishdan iborat bo‘ldi.
Sport to‘garaklari davomida o‘quvchi-yoshlarga jismoniy faollikning inson salomatligidagi o‘rni, sport bilan muntazam shug‘ullanishning afzalliklari haqida ma’lumotlar berildi. Talabalar tomonidan turli sport mashg‘ulotlari, amaliy ko‘rgazmalar va jamoaviy o‘yinlar tashkil etilib, ishtirokchilarning sportga bo‘lgan qiziqishini yanada oshirishga alohida e’tibor qaratildi.
Tadbir ko‘tarinki ruhda o‘tib, o‘quvchi-yoshlar va mahalla faollari tomonidan iliq kutib olindi. Bunday sport to‘garaklarini kelgusida ham muntazam tashkil etish orqali yoshlarning jismoniy faolligini oshirish va sog‘lom turmush tarzini keng targ‘ib etish rejalashtirilgan.

В рамках пяти важных инициатив организованы спортивные кружки
30 июля 2026 года, в рамках празднования Дня молодежи, по инициативе начальника отдела по работе с социально-психологической средой Узбекского государственного университета мировых языков Ф. Хабиевой и сотрудника отдела Н. Исраиловой с участием студентов 2-го курса были организованы спортивные кружки для учащихся и молодежи в махаллях и общеобразовательных школах в рамках Пяти важных инициатив.
Основной целью мероприятия стало содержательное проведение свободного времени молодежи, организация деятельности бесплатных спортивных кружков в махаллях и общеобразовательных школах, широкая пропаганда здорового образа жизни, а также привлечение молодых людей к видам спорта, которыми они интересуются.
В ходе работы спортивных кружков учащимся была предоставлена информация о роли физической активности в укреплении здоровья человека и преимуществах регулярных занятий спортом. Студенты организовали различные спортивные тренировки, практические демонстрации и командные игры, уделив особое внимание повышению интереса участников к спорту.
Мероприятие прошло в приподнятой атмосфере и было тепло встречено учащимися и активистами махалли. В дальнейшем планируется регулярно проводить подобные спортивные кружки для повышения физической активности молодежи и дальнейшей популяризации здорового образа жизни.