O'zbekiston davlat jahon tillari universitetining faollar zalida Moskva davlat lingvistika universiteti (MDLU) va O'zbekiston davlat jahon tillari universiteti o'rtasida amalga oshirilayotgan qo'shma ta'lim dasturining birinchi bitiruvchilariga tantanali diplom topshirish marosimi bo'lib o'tdi.
Tadbirda universitet rahbariyati, Rossiyaning O'zbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi Malginov Sergey Olegovich, MDLU rektori Krayeva Irina Arkadevna va "Россотруничество" vakillari qatnashdilar.
Tadbirni O'zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori vazifasini bajaruvchi Bahrom Kulmatov ochib berdi.
Bitiruvchilarga ushbu muvafaqqiyat bilan Malginov Sergey Olegovich va Krayeva Irina Arkadevna qutlaganidan so'ng tantanali ravishda diplomlar topshirildi.
Tadbir so'ngida ustozlar va bitiruvchilarning ota-onalari birinchi qaldirg`ochlarga dil so'zlarini bildirib, kelajakdagi faoliyatlariga muvafaqqiyatlar tilashdi.

In the activists' hall of the Uzbekistan State World Languages University, a solemn ceremony of awarding diplomas to the first graduates of the joint educational program between the Moscow State University of Linguistics (MDLU) and the Uzbekistan State World Languages  University    was held.
The event was attended by the university leadership, the extraordinary and autonomous ambassador of Russia in Uzbekistan Malginov Sergei Olegovich, the rector of the MDLU Krayeva Irina Arkadevna and representatives of "rossotrunichestvo".
The event was opened by acting rector of Uzbekistan State World Languages, Bahrom Kulmatov.
After congratulating the graduates with this success, Sergei Olegovich Malginov and Irina Arkadevna Krayeva were awarded diplomas.
at the end of the event, the teachers and parents of the graduates spoke to the first graduates and wished them success in their future activities.