Dubaydagi xalqaro fransuz litseyi delegatsiyasi O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida
Bugun O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetiga xalqaro aloqalar loyihalari doirasida Dubay shahrida joylashgan Jorj Pompidu nomidagi xalqaro fransuz litseyining 4 nafar o‘qituvchisi va 45 nafar o‘quvchisidan iborat delegatsiya tashrif buyurdi.
Tashrif davomida xorijlik mehmonlar universitetda fransuz tili yo‘nalishida faoliyat yuritayotgan o‘qituvchilar va talabalar hamrohligida ta’lim jarayoni, o‘quv binolari, Axborot-resurs markazi, sport maydonlari kabi infratuzilma bilan yaqindan tanishdilar. Delegatsiya a’zolari talabalar uchun yaratilgan sharoitlarga yuksak baho berdilar.
Shundan so‘ng universitet faollar zalida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov va xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor Abduraxim Nasirov ishtirokida mehmonlar bilan muloqot tashkil etildi. Rektor Ilxomjon Tuxtasinov mehmonlarga universitetda keyingi yillarda xalqaro hamkorlik yo‘nalishida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar, akademik almashinuv dasturlari va talabalar amaliyotlari haqida batafsil ma’lumot berdi.
Uchrashuv doirasida litsey o‘quvchilari universitet talabalari bilan ochiq va samimiy muloqot o‘tkazib, o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob oldilar.
Ta’kidlash joizki, Jorj Pompidu nomidagi xalqaro fransuz litseyi har yili O‘zbekistonga o‘z o‘quvchilari uchun madaniy-ma’rifiy sayohatlarni tashkillashtirib kelmoqda. Uchrashuv yakunida ikki tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish, jumladan, litsey o‘quvchilari va o‘qituvchilarining universitetga tashriflarini ko‘paytirish, shuningdek, universitet talabalari uchun Dubay shahrida qisqa muddatli amaliyotlar tashkil etish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.

Делегация Международного французского лицея имени Жоржа Помпиду в Дубае посетила УзГУМЯ
Сегодня в рамках международных проектов Узбекского государственного университета мировых языков посетила делегация Международного французского лицея имени Жоржа Помпиду из Дубая, состоящая из 4 преподавателей и 45 учеников.
В ходе визита иностранные гости познакомились с образовательным процессом, учебными корпусами, Центром информационных ресурсов и спортивными объектами университета, сопровождаемыми преподавателями и студентами французского языка. Члены делегации высоко оценили условия, созданные для студентов.
Затем в зале активов университета была организована встреча гостей с ректором УзГГЯ Илхомжоном Тухтасиновым и проректором по международному сотрудничеству Абдурахимом Насировым. Ректор Илхомжон Тухтасинов подробно рассказал о проводимых в последние годы реформах в области международного сотрудничества, академических обменных программах и студенческих практиках.
В рамках встречи ученики лицея провели открытую и дружественную беседу с университетскими студентами, ответив на интересующие их вопросы.
Стоит отметить, что Международный французский лицей имени Жоржа Помпиду ежегодно организует культурно-образовательные поездки для своих учеников в Узбекистан. В завершение встречи были достигнуты соглашения о дальнейшем развитии двустороннего сотрудничества, в том числе о увеличении числа визитов учеников и преподавателей лицея в университет, а также организации краткосрочных практик для студентов университета в Дубае.