Ijtimoiy tarmoqlarda, O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti talabasining diplomini ololmay sarsonligi haqida asosiz murojaat tarqaldi.
Murojaatchiga ko‘ra, talaba qarzdorlik tufayli imtihonlarga kirolmagan, hozirda imtihon kuni cho‘zilayotganligidan norozi ekanligini bildiradi.
Hozirda murojaatchining shaxsiga aniqlik kiritish maqsadida o‘rganishlar olib borilmoqda. Murojaatchining shaxsi aniqlangach, vaziyat o‘rganilib, holatga oydinlik kiritiladi.
Hozircha, murojaatda keltirgan holat haqiqatga to‘g‘ri kelmaydi. “To‘rt yil yemay, ichmay "kontrakt" pulini to‘lab, beshinchi yil ham diplom ololmayapmiz" sarlavhasi ostida e’lon qilingan murojaatda esa hech bir asosga ega emas.
Agarda, birorta jarayonlarga nisbatan sizda e’tiroz paydo bo‘lsa, har qanday holatda ham, avvalo, universitet ma’muriyatiga murojaat qilishingiz so‘raladi.
Shuningdek, talabalarga qulaylik yaratish maqsadida, to‘lov-kontrakt miqdorlarini o‘quv yili davomida teng ulushlarda to‘rt bo‘lib to‘lash imkoniyati berilgan. Belgilangan muddat orasida to‘lov-kontrakt miqdorlarini to‘lash uchun yetarlicha imkoniyatlar berilgan. Shu vaqt orasida kontrakt summasi to‘lansa, talabalar uchun hech qanday noqulayliklar keltirilmaydi.

ФОРМАЛЬНОЕ ОТНОШЕНИЕ:
В социальных сетях распространилось необоснованное обращение о том, что студент Узбекского государственного университета мировых языков не смог получить диплом.
По словам заявителя, студент, который не смог сдать экзамены из-за задолженности, выражает недовольство тем, что в настоящее время день экзамена растягивается.
В настоящее время проводятся исследования с целью уточнения личности заявителя. После того, как личность заявителя будет установлена, ситуация будет изучена и прояснена.
На данный момент ситуация, приведенная в апелляции, не соответствует действительности. В заявлении, опубликованном под заголовком "Четыре года без еды, без питья, но заплатив контракт, мы не можем получить диплом даже на пятый год", нет никаких оснований.
В случае, если у вас возникнут возражения против каких-либо процессов, в любом случае вас попросят сначала связаться с администрацией университета.
Кроме того, для удобства студентов предоставляется возможность оплачивать суммы контракта в течение учебного года четырьмя равными долями. Между сроками платежа-предоставляется достаточно возможностей для выплаты сумм по контракту. Между тем, если сумма контракта будет выплачена, никаких неудобств для студентов не будет.