2026-yil 12-may kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti huzuridagi Ilmiy kengash majlisida Qodirjonova Iqbola Bahodir qizining 10.00.06 — Qiyosiy adabiyotshunoslik, chog‘ishtirma tilshunoslik va tarjimashunoslik ixtisosligi bo‘yicha “Amerika va o‘zbek bolalar adabiyotida “yetim bola” obrazi: davr va ruhiyat (Kristofer Pol Kertis va Xudoyberdi To‘xtaboyev asarlari misolida)” mavzusidagi filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) dissertatsiyasi himoyasi bo‘lib o‘tdi.
Himoya majlisi oflayn hamda ZOOM onlayn platformasi orqali tashkil etildi.
Dissertatsiya ishida Amerika va o‘zbek bolalar adabiyotidagi “yetim bola” obrazining badiiy talqini, davr va ruhiyat bilan bog‘liq jihatlari qiyosiy tahlil asosida yoritildi.
Ilmiy kengash a’zolari tomonidan tadqiqot ishining dolzarbligi, ilmiy yangiligi hamda amaliy ahamiyati alohida e’tirof etildi.

Состоялась защита диссертации на соискание ученой степени доктора философии (PhD) по филологическим наукам
12 мая 2026 года на заседании Научного совета при Узбекском государственном университете мировых языков состоялась защита диссертации Кодиржоновой Икболы Баходир кизи на соискание ученой степени доктора философии (PhD) по филологическим наукам по специальности 10.00.06 — Сравнительное литературоведение, сопоставительное языкознание и переводоведение на тему «Образ “ребенка-сироты” в американской и узбекской детской литературе: эпоха и духовный мир (на примере произведений Кристофера Пола Кертиса и Худойберди Тухтабоева)».
Заседание по защите диссертации было организовано в офлайн-формате, а также через онлайн-платформу ZOOM.
В диссертационной работе на основе сравнительного анализа были освещены художественная интерпретация образа «ребенка-сироты» в американской и узбекской детской литературе, а также аспекты, связанные с эпохой и внутренним миром героев.
Члены Научного совета особо отметили актуальность исследования, его научную новизну и практическую значимость.