Gid-tarjimonlar tayyorlash o‘quv kursi yakunlandi!
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 18-iyuldagi PQ-269-sonli qarori ijrosi doirasida Turizm qo‘mitasi huzuridagi “Turizmni rivojlantirish ilmiy-tadqiqot instituti” hamkorligida o‘tkazilgan kurs o‘z nihoyasiga yetdi.
2024-yil dekabridan 2025-yil may oyigacha davom etgan ushbu kursda iqtidorli talabalar orasidan saralangan 80 nafar tinglovchi (ispan, italyan, xitoy, yapon, malay, nemis va ingliz tillari yo‘nalishlarida) 630 soatlik nazariy, amaliy va sayyor mashg‘ulotlarni to‘liq o‘zlashtirib, bitiruv ishlarini muvaffaqiyatli himoya qildilar.
Yoz oylarida esa “Dolzarb 90 kun” loyihasi doirasida gid-tarjimonlik amaliyotida faol qatnashib, o‘z bilim va ko‘nikmalarini yanada boyitdilar.
Gid-tarjimon — bu nafaqat til bilimdoni, balki tarix, madaniyat, mehmondo‘stlik, muloqot va tarjima san’atini birlashtirgan haqiqiy mutaxassisdir. Mazkur kurs esa ishtirokchilar uchun kasbiy rivojda muhim qadam bo‘ldi.

As part of the implementation of the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan No. PQ-269 dated July 18, 2024, the course organized in cooperation with the Tourism Development Research Institute under the Tourism Committee has come to an end.
From December 2024 to May 2025, 80 participants, selected from among talented students in Spanish, Italian, Chinese, Japanese, Malay, German, and English language tracks, completed a 630-hour program of theoretical, practical, and field training, and successfully defended their graduation projects.
During the summer, within the framework of the “90 Days of Action” project, they actively participated in tour guide interpretation practice, further enhancing their knowledge and skills.
A tour guide-interpreter is not only a language expert but also a true professional who combines knowledge of history, culture, hospitality, communication, and the art of translation. This course was an important milestone in the participants’ professional growth.
At the event, the rector of Uzbekistan State World Languages University, Professor Ilkhomjon Tuxtasinov, warmly congratulated the graduates and wished them great success in their future careers.