Gid-tarjimonlar tayyorlash o‘quv kursi yakunlandi!
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 18-iyuldagi PQ-269-sonli qarori ijrosi doirasida Turizm qo‘mitasi huzuridagi “Turizmni rivojlantirish ilmiy-tadqiqot instituti” hamkorligida o‘tkazilgan kurs o‘z nihoyasiga yetdi.
2024-yil dekabridan 2025-yil may oyigacha davom etgan ushbu kursda iqtidorli talabalar orasidan saralangan 80 nafar tinglovchi (ispan, italyan, xitoy, yapon, malay, nemis va ingliz tillari yo‘nalishlarida) 630 soatlik nazariy, amaliy va sayyor mashg‘ulotlarni to‘liq o‘zlashtirib, bitiruv ishlarini muvaffaqiyatli himoya qildilar.
Yoz oylarida esa “Dolzarb 90 kun” loyihasi doirasida gid-tarjimonlik amaliyotida faol qatnashib, o‘z bilim va ko‘nikmalarini yanada boyitdilar.
Gid-tarjimon — bu nafaqat til bilimdoni, balki tarix, madaniyat, mehmondo‘stlik, muloqot va tarjima san’atini birlashtirgan haqiqiy mutaxassisdir. Mazkur kurs esa ishtirokchilar uchun kasbiy rivojda muhim qadam bo‘ldi.

Завершился учебный курс подготовки гидов-переводчиков!
В рамках исполнения постановления Президента Республики Узбекистан № PQ-269 от 18 июля 2024 года завершился курс, проведённый в сотрудничестве с Научно-исследовательским институтом по развитию туризма при Комитете по туризму.
С декабря 2024 года по май 2025 года 80 слушателей, отобранных среди талантливых студентов по направлениям испанского, итальянского, китайского, японского, малайского, немецкого и английского языков, прошли полный курс объёмом 630 часов, включающий теоретические, практические и выездные занятия, и успешно защитили выпускные работы.
Летом в рамках проекта «Актуальные 90 дней» они активно участвовали в практике по гид-переводу, ещё больше обогатив свои знания и навыки.
Гид-переводчик — это не только знаток языков, но и настоящий специалист, сочетающий в себе знания истории, культуры, гостеприимства, искусства общения и перевода. Данный курс стал для участников важным шагом в профессиональном развитии.
На мероприятии ректор УзГУМЯ, профессор Ильхомжон Тухтасинов, тепло поздравил выпускников и пожелал им больших успехов в будущем.