O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti huzuridagi Respublika til o‘qitish markazida tashkil etilgan Gid-tarjimonlik tayyorlov kursi tinglovchilari poytaxtimizdagi bir qator muzeylarga tashrif buyurdilar.
Xususan, tinglovchilar O‘zbekiston Respublikasi geologiya va mineral resurslar davlat qo‘mitasiga qarashli “Geologiya muzeyi” va Qurolli kuchlar muzeyi bilan yaqindan tanishdilar.
Tashrif davomida muzeylar faoliyatining asosiy maqsadi va vazifalari, faoliyat yo‘nalishlari hamda muzey ekspozitsiyalari haqida batafsil ma’lumotlar berildi.

Participants of the guide-interpreter training course organized at the Republican Center for Language Teaching under Uzbekistan State World Languages University visited several museums in the capital.
In particular, the participants became closely acquainted with the activities of the Geological Museum under the State Committee of the Republic of Uzbekistan for Geology and Mineral Resources, as well as the Armed Forces Museum.
During the visit, detailed information was provided about the main goals and objectives of the museums, their areas of activity, and museum exhibitions.
The informative guided tours conducted by museum staff aroused great interest among the participants.