O'zbekiston Respublikasi Prezidentining "Ijod maktablari faoliyatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida"gi 2024-yil 1-apreldagi PQ-147-son qarorida Oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vazirligiga yuklatilgan vazifalar ijrosini ta'minlash maqsadida,
O’zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori I.Tuxtasinov,Tarjimonlik fakulteti dekani U.Yo’ldoshev,fakultet Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo’yicha dekan muovini M.Musabekova,Ingliz tili tarjima nazariyasi kafedrasi mudiri J.Abdug'aniyeva hamda kafedra professor-o’qituvchilaridan A.Hamidov, A.To‘raev va K.Alimova,Xitoy tili nazariyasi va amaliyoti kafedrasi volontyor-o'qituvchisi Liu Xuemeidan iborat universitet vakillari oliygohning Tarjimonlik fakulteti Ingliz tili tarjima nazariyasi kafedrasiga biriktirilgan Sirdaryo viloyati Guliston shahridagi Halima Xudoyberdieva nomidagi ijod maktabiga tashrif buyurishdi.
Mehmonlar ijod maktabi rahbariyati hamrohligida maktabda tashkil etilgan Halima Xudoyberdiyeva muzeyi bilan shuningdek, ta’lim dargohida o'quvchilar uchun yaratilgan sharoit va imkoniyatlar bilan tanishishdi.
Maktabda faoliyat yuritayotgan xodimlar hamda tahsil olayotgan o’quvchilar bilan qizg'in suhbat va o'zaro savol-javoblar bo'lib o’tdi. Jumladan, rektor I.Tuxtasinov tomonidan universitet va ijod maktabi o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlashga doir tashabbuslar xususida ma’lumot berildi. Shuningdek, Ingliz tili tarjima nazariyasi kafedrasi katta o’qituvchisi A.Hamidov tomonidan maktab o’quvchilari uchun mahorat darsi tashkillashtirildi.
Bundan tashqati, ijod maktabida O'zDJTU Tarjimonlik fakulteti Ingliz tili tarjima nazariyasi kafedrasi filiali ochilish marosimi ham o'tkazildi.
Tashrif nihoyasida tomonlar  hamkorlikni muntazam davom ettirishga kelishib olishdi, qolaversa, kelgusidagi rejalar, xususan, maktab o'quvchilari uchun xitoy tilini o'qitish bo'yicha mutaxassis ham ajratilishi haqida ta’kidlandi.

The delegation from The Uzbekistan State World Languages University, consisting of Rector I. Tukhtasinov, Dean U. Yoldoshev, Deputy Dean M. Musabekova, Head of the Department of English Translation Theory J. Abduganiyeva, along with professors and teachers A. Hamidov, A. Turaev, K. Alimova, and volunteer teacher Liu Xuemei from the Department of Chinese Language Theory and Practice visited The Creative School named after Halima Khudoyberdiyeva in the Gulistan city of Sirdarya region. This visit was in response to the tasks assigned by the Ministry of Higher Education, Science, and Innovation, as outlined in the decision of the President of the Republic of Uzbekistan "On measures to further improve the activities of creative schools" dated April 1, 2024 PQ-147.
During their visit, they explored the museum of Halima Khudoyberdiyeva and learned about the educational opportunities available to students. Discussions and a question-and-answer session were held with school pupils, where Rector I. Tukhtasinov shared initiatives to strengthen ties between the university and the Creative school. A. Hamidov also organized a master class for pupils during the visit.
Additionally, the delegation conducted the opening ceremony of the branch of the Department of English Translation Theory of Translation Faculty of The Uzbekistan State World Languages University at the Creative school.
The parties concluded the visit with an agreement to continue cooperation regularly, including plans for specialist support in teaching Chinese to school pupils in the future.