“Ilhom” mukofoti tanlovi bo‘yicha saralash bosqichi boshlanmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2025-yil 27-martdagi 118-sonli buyrug‘iga muvofiq, oliy ta’lim tashkilotlarida tahsil olayotgan va faoliyat yuritayotgan yoshlar o‘rtasida “Ilhom” mukofoti tanlovi e’lon qilindi.
Tanlovning maqsadi: shoir va yozuvchilarning hayoti hamda ijodini chuqur o‘rganish, talabalarda adabiyotga qiziqishni oshirish, kitobxonlik madaniyatini rivojlantirish va vatanparvarlik tuyg‘ularini yuksaltirish.
Tanlov tartibi:
• Dastlabki saralash bosqichi universitetda tashkil etiladi.
• Saralash sinovlari oshkoralik va shaffoflik tamoyillari asosida, amaldagi Nizomga muvofiq o‘tkaziladi.
• Eng yuqori ball to‘plagan uch nafar nomzod asosiy bosqichda ishtirok etish uchun tavsiya etiladi.
• Nomzodlarning hujjatlari universitet rektorining taqdimnomasi asosida tegishli tashkiliy qo‘mitaga yuboriladi.
Tanlovda ishtirok etishni istagan talabalar oʻz fakultetining Yoshlar bilan ishlash bo‘yicha dekan muovinlariga murojaat qilishlari so‘raladi.

В соответствии с приказом Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан №118 от 27 марта 2025 года, объявлен конкурс на премию «Илҳом» среди молодежи, обучающейся и работающей в высших учебных заведениях.
Цель конкурса: углублённое изучение жизни и творчества поэтов и писателей, повышение интереса студентов к литературе, развитие культуры чтения и воспитание чувства патриотизма.
Порядок проведения конкурса:
• Первый отборочный этап проводится в университете.
• Отбор проводится прозрачно и открыто в соответствии с действующим Положением.
• Три кандидата, набравшие наибольшее количество баллов, рекомендуются для участия в основном этапе.
• Документы кандидатов направляются в соответствующий оргкомитет по представлению ректора университета.
Студенты, желающие участвовать в конкурсе, должны обратиться к заместителям деканов по работе с молодежью своего факультета.