2025-yil 5-dekabr kuni Alisher Navoiy nomidagi O‘zbek tili va adabiyoti universitetida “Inclusive Internationalization: Expanding Access and Equity in Global Higher Education Programs” mavzusida xalqaro seminar bo‘lib o‘tdi.
Mazkur seminar O‘zbekiston oliy ta’lim muassasalari prorektorlari uchun muhim ahamiyatga ega bo‘lib, ishtirok masalasi Vazir nazoratida belgilangan edi.
Tadbirda O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetidan Iqtidorli talabalarning ilmiy-tadqiqot faoliyatini tashkil etish bo‘limi boshlig‘i Ismatova Shaxnoza Miraxmatovna ishtirok etib, inklyuziv xalqaro­lashuv bo‘yicha muhokamalar va tajriba almashinuvida faollik koʻrsatdi.

On December 5, 2025, an international seminar entitled “Inclusive Internationalization: Expanding Access and Equity in Global Higher Education Programs” was held at the Alisher Navoi University of Uzbek Language and Literature.
The seminar was of great importance for vice-rectors of higher education institutions of Uzbekistan, and the issue of participation was placed under the supervision of the Minister.
Ismatova Shakhnoza Mirakhmatovna, Head of the Department for Organizing Research Activities of Gifted Students at Uzbekistan State World Languages University, took part in the event and actively participated in discussions and exchange of experience on inclusive internationalization.