2026-yil 12-yanvar kuni 283-maktabda O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Ingliz filologiyasi fakulteti katta o‘qituvchisi A. Murtazayeva tomonidan “How songs can supercharge ESL classrooms” mavzusida master-klass darsi o‘tkazildi. Tadbirda S. Mannonova, N. Sharipova va N. Salimova ishtirok etdilar.
Master-klass davomida qo‘shiqlar orqali o‘quvchilarning darsga bo‘lgan qiziqishini oshirish, lug‘at va grammatikani tabiiy yo‘l bilan o‘rgatish, shuningdek, tinglab tushunish hamda talaffuz ko‘nikmalarini rivojlantirish usullari amaliy misollar asosida namoyish etildi.
Ishtirokchilar dars uchun mos qo‘shiqlarni tanlash, speaking faoliyatlarini samarali tashkil etish hamda interaktiv topshiriqlar ishlab chiqish bo‘yicha foydali tajriba va g‘oyalarga ega bo‘ldilar. Mazkur master-klass musiqa vositasida ESL darslarining samaradorligini oshirish mumkinligini yana bir bor tasdiqladi.

В школе были организованы мастер-классы
12 января 2026 года в школе №283 старший преподаватель факультета английской филологии Узбекского государственного университета мировых языков А. Муртазаева провела мастер-класс на тему “How songs can supercharge ESL classrooms”. В мероприятии приняли участие С. Маннонова, Н. Шарипова и Н. Салимова.
В ходе мастер-класса на практических примерах были продемонстрированы методы повышения интереса учащихся к занятиям с помощью песен, естественного обучения лексике и грамматике, а также развития навыков аудирования и произношения.
Участники получили полезный опыт и идеи по подбору подходящих песен для уроков, эффективной организации говорения (speaking activities) и разработке интерактивных заданий. Данный мастер-класс ещё раз подтвердил, что использование музыки значительно повышает эффективность занятий по ESL.