Talabalar orasida milliylikni targʻib qilish maqsadida Oʻzbekiston Davlat jahon tillari universiteti va universitet yoshlar ittifoqi boshlangʻich tashkiloti tomonidan bugun 28-oktabr kuni “Milliy qadriyatlar kuni” festivali oʻtkazildi.
Festival doirasida “Milliy liboslar”, “Milliy Sport”, “Milliy raqs”, “Milliy qoʻshiq”, “Milliy taom” tadbirlari tashkil etildi.
Tadbir avvalida universitet rektori Ilhomjon Toʻxtasinov talabalarni milliy qadriyatlarni hurmat qilish, milliy oʻzligimizni saqlashga intilishga chorladi. Bugungi kunda mamlakatimizda milliy qadriyatlarimizni saqlash maqsadida amalga oshirilayotgan bir qator islohotlarni taʼkidlab oʻtdi.
Shundan soʻng, “Milliy taom” tadbiri doirasida boʻlib oʻtayotgan   osh pishirish jarayonlari bilan tanishib chiqildi
Talabalar tomonida milliy  anʼanalarimizni aks ettirgan kuy-qoʻshiqlar ijro etildi. Sahna koʻrinishlari, kurash musobaqalari tashkil etildi.
Talabalar tomonidan pishirilgan oshlar hakamlar hayʼati tomonidan haqqoniy tarzda baholandi.
Tadbir yakunida “Milliy taom” musobaqasi doirasida “Xorijiy til va adabiyoti” 3-ingliz fakulteti 3- oʻrin, Ingliz filologiyasi fakulteti 2-oʻrin, Sharq filologiyasi 1-oʻrinni qoʻlga kiritdi.

День национальных ценностей
В целях пропаганды национальной культуры среди студентов сегодня, 28 октября, Узбекским государственным университетом мировых языков и первичной организацией Союза университетской молодежи был проведен фестиваль «День национальных ценностей».
В рамках фестиваля были организованы мероприятия «Национальные костюмы», «Национальный спорт», «Национальный танец», «Национальная песня», «Национальная еда».
В начале мероприятия ректор университета Ильхомжон Тохтасинов призвал студентов уважать национальные ценности и стремиться сохранить свою национальную идентичность. Он выделил ряд реформ, которые сегодня реализуются в нашей стране в целях сохранения наших национальных ценностей.
После этого были представлены процессы приготовления пищи, в рамках мероприятия «Национальная еда».
Студенты исполнили песни, отражающие наши национальные традиции. Были организованы театральные представления и соревнования по борьбе.
Супы, приготовленные студентами, были справедливо оценены жюри.
По итогам конкурса «Национальная еда» факультет «Иностранного языка и литературы» занял 3 место, факультет 3 английской филологии – 2 место, а восточная филология – 1 место.