Navbatdagi qisqa muddatli kurs boshlandi
25-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining 2025-yil 22-avgustdagi 321-sonli buyrug‘i — “Oliy taʼlim tashkilotlari va akademik litseylarda 2025/2026-oʻquv yiliga tayyorgarlik koʻrish chora-tadbirlari toʻgʻrisida” hujjati ijrosini ta’minlash maqsadida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti hamda Pedagog kadrlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish tarmoq markazi hamkorligida qisqa muddatli o‘quv kursi boshlandi.
Kurs “Oliy ta’limda ta’lim jarayonini rejalashtirish va metodik ta’minot: zamonaviy yondashuvlari” mavzusiga bag‘ishlanib, unda kafedra mudirlari va professor-o‘qituvchilar ishtirok etmoqda.
Dastlabki “Oliy ta’limda o‘quv va huquqiy me’yoriy hujjatlar sharhi” modulini O‘quv-uslubiy ta’minot bo‘limi boshlig‘i Adinayev Odil Jumanovich olib bordi. Unda normativ-huquqiy asoslar, amaliy hujjatlar bilan ishlash tartibi hamda yangi o‘quv yiliga tayyorgarlikning dolzarb jihatlari yuzasidan batafsil ma’lumotlar berildi.
Tinglovchilar yangi o‘quv yili oldidan zaruriy huquqiy asoslar, rejalashtirish hujjatlari va uslubiy tavsiyalar bilan yaqindan tanishib, faol muhokama va savol-javoblar orqali o‘z malakasini oshirishdi.

On August 25, in accordance with the Order No. 321 of the Minister of Higher Education, Science, and Innovation of the Republic of Uzbekistan dated August 22, 2025 — "On measures to prepare for the 2025/2026 academic year in higher education institutions and academic lyceums," a short-term training course was launched in cooperation between Uzbekistan State World Languages University and the Sectoral Center for Retraining and Professional Development of Pedagogical Staff.
The course is dedicated to the topic: "Planning the Educational Process and Methodological Support in Higher Education: Modern Approaches," and involves department heads and faculty members.
The first module, titled "Overview of Educational and Legal Normative Documents in Higher Education," was conducted by the Head of the Educational-Methodical Support Department, Odil Jumanovich Adinayev. During the session, detailed information was provided on the legal framework, procedures for working with official documents, and key aspects of preparing for the new academic year.
Participants familiarized themselves with essential legal foundations, planning documents, and methodological recommendations ahead of the new academic year, enhancing their qualifications through active discussions and Q&A sessions.