Olima ayollar Ispaniyada tajriba almashishdi
Joriy yilning 3-17 avgust kunlari Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti professorlari Laylo Ahmedova, Dilfuza Teshaboyeva va Mahfuza Ortiqova (PhD), tadqiqotchilar Gulnoz Tolibova, Shahnoza Parpiyeva hamda Navroʻza Uktamova “Butunjahon olima ayollarini qoʻllab-quvvatlash” dasturi asosida Ispaniyada malaka oshirib qaytdilar.
Til va madaniyat kursi mobaynida universitetimiz olima ayollari Alikante, Valensiya, Sevilya shaharlarida faoliyat yuritayotgan professor-oʻqituvchilar, tilshunos olimlar bilan tajriba almashishdi. Shuningdek, Oʻzbekistonning boy tarixi, madaniyati, mamlakatimizda zamonaviy fanlarning oʻqitilishi, Oʻzbekiston davlat jahon tillari universitetining faoliyati haqida xorijlik hamkasblarga ma’lumot taqdim etishdi.
Tashrif davomida Ispaniyaning Valensiya, Alikante universitetilari, Chexiya oliy taʼlim tizimi vakillari, Erasmus dasturi koordinatorlari bilan oʻtgan muzokaralar samarali yakunlandi.

Women scientists exchanged experiences in Spain
On August 3-17 of this year, professors Layla Ahmedova, Dilfuza Teshaboeva, Ph.D. Mahfuza Ortikova, researchers Gulnoz Tolibova, Shahnoza Parpieva and Navroza Uktamova of the Uzbekistan State World Languages University returned to Spain for advanced training under the program "Supporting Women Scientists of the World".
During the course of language and culture, female scientists of our University exchanged experience with professors and teachers, linguists working in the cities of Alicante, Valencia, Seville.  They also presented the rich history and culture of Uzbekistan, teaching of modern sciences in our country, activities of the Uzbekistan State World Languages University to foreign colleagues.
The negotiations with the Spanish universities of Valencia and Alicante, representatives of the Czech higher education system, Erasmus program coordinators were successfully completed.