O‘zbekiston – Yaponiya hamkorligida yangi bosqich
1-oktabr kuni, O‘zbekiston Respublikasi oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri tarkibidagi delegatsiya Tokio shahridagi Meiji universiteti rahbariyati bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Delegatsiya a’zosi, O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinovni Meiji universiteti prezidenti Takashi Yanagiya hamda umumiy ishlar bo‘yicha direktor Kishigami Kenji samimiy kutib oldi. Uchrashuv avvalida ikki oliygoh faoliyati, talabalarga yaratilgan sharoitlar va ilmiy salohiyat haqida ma’lumot berildi.
Muloqot chog‘ida talabalar va professor-o‘qituvchilar almashinuvi, O‘zDJTUga yapon tili o‘qituvchilarini yuborish, talabalarga grantlar ajratish, ilmiy-tadqiqot sohasida qo‘shma faoliyat yuritish kabi masalalar muhokama qilindi.

Новый этап сотрудничества между Узбекистаном и Японией
1 октября делегация Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан провела встречу с руководством Университета Мэйдзи в городе Токио.
Члена делегации, ректора Узбекского государственного университета мировых языков Ильхомжона Тухтасинова тепло встретили президент Университета Мэйдзи Такаси Янагия и директор по общим вопросам Кенджи Кисигами. В начале встречи стороны обменялись информацией о деятельности вузов, условиях, созданных для студентов, и научном потенциале.
В ходе переговоров были обсуждены такие вопросы, как академический обмен между студентами и преподавателями, направление преподавателей японского языка в УзГУМЯ, предоставление грантов студентам и совместная научно-исследовательская деятельность.