O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti fakultetlarining hisobot yig‘ilishlari davom etmoqda
7-iyul kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Tarjimonlik fakultetida 2025–2026-o‘quv yili yakunlariga bag‘ishlangan hisobot yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Unda fakultet dekani Ulug‘bek Yo‘ldoshev tomonidan universitet rahbariyati va mas’ul xodimlariga fakultetning o‘tgan o‘quv yilidagi faoliyati yuzasidan hisobot taqdim etildi.
Hisobot davomida Tarjimonlik fakultetining bir yil mobaynida:
• ma’naviy-ma’rifiy faoliyati;
• o‘quv-uslubiy ishlari;
• ilmiy salohiyati;
• xalqaro aloqalar va hamkorliklari;
• moliyaviy-iqtisodiy ko‘rsatkichlari bo‘yicha erishilgan natijalar tahlil qilinib, takomillashtirilishi lozim bo‘lgan yo‘nalishlar muhokama qilindi.
Shuningdek, 2025–2026-o‘quv yili davomida uchragan muammolar tahlil qilinib, ularni bartaraf etish yuzasidan takliflar bildirildi hamda 2026–2027-o‘quv yili uchun ustuvor vazifalar belgilab olindi.
Yig‘ilish davomida universitet rahbariyati, prorektorlar va tegishli bo‘limlar mas’ullari tomonidan fakultet faoliyati yuzasidan taklif va tavsiyalar bildirildi. Fakultet jamoasi esa yangi o‘quv yilida ta’lim sifati va samaradorligini yanada oshirish, xalqaro hamkorlikni kengaytirish hamda ilmiy-tadqiqot faoliyatini rivojlantirishga qaratilgan istiqbolli rejalarini taqdim etdi.

7 июля на факультете переводоведения Узбекского государственного университета мировых языков состоялось отчетное собрание, посвященное итогам 2025–2026 учебного года. В ходе заседания декан факультета Улугбек Йулдошев представил руководству университета и ответственным сотрудникам отчет о деятельности факультета за прошедший учебный год.
В ходе отчета были проанализированы результаты работы факультета переводоведения по следующим направлениям:
• финансово-экономические показатели.
Также были обсуждены направления, требующие дальнейшего совершенствования.
Кроме того, были проанализированы проблемы, возникшие в течение 2025–2026 учебного года, внесены предложения по их устранению и определены приоритетные задачи на 2026–2027 учебный год.
В ходе заседания руководство университета, проректоры и руководители профильных подразделений высказали свои предложения и рекомендации по совершенствованию деятельности факультета. Коллектив факультета также представил перспективные планы, направленные на дальнейшее повышение качества и эффективности образования, расширение международного сотрудничества и развитие научно-исследовательской деятельности.