O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Iqtidorli talabalarning ilmiy-tadqiqot faoliyatini tashkil etish bo‘limi boshlig‘i Sh. Ismatova, Tarjimonlik fakulteti dekani U. Yo‘ldashev, Ingliz tili tarjima nazariyasi kafedrasi mudiri B. Odilov hamda kafedra mutaxassislari Halima Xudoyberdiyeva nomidagi ijod maktabiga tashrif buyurdi.
Uchrashuv davomida universitet vakillari ta’lim muassasasi faoliyati, mavjud yo‘nalishlar va O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida talabalarga yaratilgan imkoniyatlar haqida batafsil ma’lumot berishdi. Shuningdek, ijod maktabi o‘quvchilari bilan samimiy suhbat tashkil etilib, ularni tarjimonlik sohasidagi istiqbollar bilan tanishtirishdi.
Ta’kidlash joizki, mazkur ijod maktabining 40 dan ortiq bitiruvchisi hozirda O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida tahsil olmoqda. Ushbu hamkorlik uch yildan buyon izchil davom etib kelmoqda.
Tashrif davomida ijod maktabining 10–11-sinf o‘quvchilari o‘rtasida ingliz tili fanidan olimpiada tashkil etildi. G‘olib bo‘lgan o‘quvchilar universitet vakillari tomonidan faxriy yorliq va esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandi.

Представители Узбекского государственного университета мировых языков в школе творчества имени Халимы Худойбердиевой
Руководитель отдела по организации научно-исследовательской деятельности талантливых студентов Узбекского государственного университета мировых языков Ш. Исматова, декан факультета перевода У. Йулдашев, заведующий кафедрой теории перевода английского языка Б. Одилов и специалисты кафедры посетили школу творчества имени Халимы Худойбердиевой.
Во время встречи представители университета подробно рассказали о деятельности учебного заведения, существующих направлениях и возможностях, создаваемых для студентов в Университете мировых языков. Также была организована искренняя беседа с учащимися школы, в ходе которой они были ознакомлены с перспективами в области перевода.
Следует отметить, что более 40 выпускников этой школы в настоящее время обучаются в Узбекском государственном университете мировых языков. Сотрудничество между учреждениями продолжается уже три года.
В рамках визита среди учеников 10–11 классов была проведена олимпиада по английскому языку. Победители были награждены почетными грамотами и памятными подарками от представителей университета.