O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida “Eng yaxshi esselar” tanlovining universitet bosqichi bo‘lib o‘tdi
Talaba-yoshlar o‘rtasida korrupsiyaga qarshi kurashish madaniyatini yuksaltirish, ularning fuqarolik pozitsiyasi va huquqiy bilimlarini oshirish maqsadida tashkil etilgan “Eng yaxshi esselar” respublika tanlovining O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti bosqichi joriy yilning 17-may kuni bo‘lib o‘tdi.
Tanlovda universitetning turli fakultetlarida tahsil olayotgan bakalavriat talabalari ishtirok etdilar. Talabalar esse yozish orqali korrupsiyaga qarshi kurashish borasidagi qarashlari , takliflari hamda ijtimoiy-huquqiy bilimlarini namoyon etdilar.
Tanlov uch bosqichda tashkil etilgan bo‘lib, universitet bosqichidan muvaffaqiyatli o‘tgan ishtirokchilar keyingi — hududiy bosqichda qatnashish imkoniyatini qo‘lga kiritadilar.
Ishtirokchilar o‘zbek, qoraqalpoq va rus tillarida 12 varaqli muhrlangan daftarda esse yozib, adolatli baholash mezonlariga ko‘ra saralandi.

В УзГМЯ прошёл университетский этап конкурса "Лучшие эссе"
17 мая текущего года в Узбекском государственном университете мировых языков состоялся университетский этап республиканского конкурса "Лучшие эссе", организованного с целью повышения антикоррупционной культуры среди студентов, а также укрепления их гражданской позиции и правовых знаний.
В конкурсе приняли участие студенты бакалавриата различных факультетов университета. Через написание эссе участники выразили свои взгляды, предложения и социально-правовые знания в борьбе с коррупцией.
Конкурс проводится в три этапа. Участники, успешно прошедшие университетский этап, получают возможность выступить на следующем — региональном этапе.
Эссе были написаны в 12-листовых опечатанных тетрадях на узбекском, каракалпакском и русском языках и оценивались по справедливым критериям.