O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Kengashning 2-son yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
Bugun, 25-sentabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Kengashning 2-son yig‘ilishi o‘tkazildi. Yig‘ilishga universitet rektori, professor Ilhomjon Tuxtasinov raislik qildi.
Kun tartibida bir qator dolzarb masalalar muhokama qilindi. Jumladan, davlat hujjatlari va vazifalar ijrosi, fuqarolar xavfsizligi, xalqaro hamkorlik va ta’lim xizmatlari eksporti, fakultet va kafedralar faoliyatining monitoringi yuzasidan ma’ruzalar tinglandi.
Shuningdek, yig‘ilishda universitet Kengashi tarkibini qayta tasdiqlash, tahririy-nashriyot bo‘limi va bosmaxona nizomlarini yangilash, ichki mehnat tartib qoidalariga kiritilgan o‘zgarishlarni tasdiqlash, “UZWAVE – Women and Voices for Equity” gender tadqiqotlari markazini tashkil etish, “Rektor stipendiyasi” g‘oliblarini e’lon qilish kabi masalalar ko‘rib chiqildi.
Ilmiy faoliyat doirasida qator doktorlik va PhD dissertatsiya mavzulari tasdiqlandi, yangi monografiyalarni nashrga tavsiya etish bo‘yicha qarorlar qabul qilindi. Shuningdek, professor-o‘qituvchilarning ilmiy unvon va lavozimlarga tavsiyalari ham ko‘rib chiqildi.
Yig‘ilish yakunida universitet rahbariyati tomonidan bildirilgan taklif va tashabbuslar qo‘llab-quvvatlanib, tegishli qarorlar qabul qilindi.

The 2nd Meeting of the Council at Uzbekistan State World Languages University
Today, on September 25, the 2nd meeting of the Council was held at Uzbekistan State World Languages University. The meeting was chaired by the Rector of the University, Professor Ilkhomjon Tukhtasinov.
The agenda covered a number of pressing issues. In particular, reports were heard on the implementation of state documents and tasks, public safety, international cooperation and the export of educational services, as well as the monitoring of faculty and department activities.
Additionally, the meeting discussed the re-approval of the University Council’s composition, updates to the regulations of the editorial-publishing department and the printing house, approval of amendments to internal labor regulations, the establishment of the gender research center “UZWAVE – Women and Voices for Equity,” and the announcement of the winners of the “Rector’s Scholarship.”
Within the framework of scientific activities, several doctoral and PhD dissertation topics were approved, and decisions were made to recommend new monographs for publication. Recommendations for the conferment of academic titles and appointments for faculty members were also reviewed.
At the conclusion of the meeting, the proposals and initiatives presented by the university administration were supported, and relevant decisions were adopted.