O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Kengashning 2-son yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
Bugun, 25-sentabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Kengashning 2-son yig‘ilishi o‘tkazildi. Yig‘ilishga universitet rektori, professor Ilhomjon Tuxtasinov raislik qildi.
Kun tartibida bir qator dolzarb masalalar muhokama qilindi. Jumladan, davlat hujjatlari va vazifalar ijrosi, fuqarolar xavfsizligi, xalqaro hamkorlik va ta’lim xizmatlari eksporti, fakultet va kafedralar faoliyatining monitoringi yuzasidan ma’ruzalar tinglandi.
Shuningdek, yig‘ilishda universitet Kengashi tarkibini qayta tasdiqlash, tahririy-nashriyot bo‘limi va bosmaxona nizomlarini yangilash, ichki mehnat tartib qoidalariga kiritilgan o‘zgarishlarni tasdiqlash, “UZWAVE – Women and Voices for Equity” gender tadqiqotlari markazini tashkil etish, “Rektor stipendiyasi” g‘oliblarini e’lon qilish kabi masalalar ko‘rib chiqildi.
Ilmiy faoliyat doirasida qator doktorlik va PhD dissertatsiya mavzulari tasdiqlandi, yangi monografiyalarni nashrga tavsiya etish bo‘yicha qarorlar qabul qilindi. Shuningdek, professor-o‘qituvchilarning ilmiy unvon va lavozimlarga tavsiyalari ham ko‘rib chiqildi.
Yig‘ilish yakunida universitet rahbariyati tomonidan bildirilgan taklif va tashabbuslar qo‘llab-quvvatlanib, tegishli qarorlar qabul qilindi.

Во втором заседании Совета Узбекского государственного университета мировых языков
Сегодня, 25 сентября, в Узбекском государственном университете мировых языков состоялось второе заседание Совета. Заседанием руководил ректор университета, профессор Илхомжон Тухтасинов.
В повестку дня были включены ряд актуальных вопросов. В частности, заслушаны доклады о выполнении государственных документов и задач, обеспечении безопасности граждан, международном сотрудничестве и экспорте образовательных услуг, а также о мониторинге деятельности факультетов и кафедр.
Кроме того, на заседании были рассмотрены вопросы повторного утверждения состава Совета университета, обновления положений редакционно-издательского отдела и типографии, утверждения изменений в правила внутреннего трудового распорядка, создания гендерного исследовательского центра «UZWAVE – Women and Voices for Equity», а также объявления победителей «Ректорской стипендии».
В рамках научной деятельности были утверждены темы ряда докторских и PhD диссертаций, приняты решения о рекомендации к изданию новых монографий. Также были рассмотрены рекомендации по присвоению ученых званий и должностей профессорско-преподавательскому составу.
По итогам заседания предложения и инициативы, выдвинутые руководством университета, были поддержаны и приняты соответствующие решения.