Oʻzbekiston davlat jahon tillari universitetida navbatdagi Rektor va talaba-yoshlar uchrashuvi boʻlib oʻtdi
Uchrashuv avvalida universitet rektori nutq soʻzlab talabalarni kirib kelayotgan Yangi yil bilan qutlab,oʻqish ishlarida muvaffaqiyatlar tiladi.
Shuningdek, tadbirda universitet rektori tomonidan talabalarga yaratilgan sharoitlar va berilayotgan imkoniyat va imtiyozlar aytib oʻtildi.
Ochiq muloqotda talabalar universitet rektoriga toʻgʻridan-toʻgʻri murojaat qilish imkoniga ega boʻldi va oʻz takliflarini bildirdi.
Oʻrinli takliflar inobatga olinib, amaliy yordam koʻrsatilishi aytib oʻtildi. Talabalar berilayotgan imkoniyatlar uchun tashakkurlar bildirishdi.

The next Rector and student-youth meeting was held at the Uzbekistan State World Languages University.
The next Rector and student-youth meeting was held at the Uzbekistan State World Languages Unjiversity.
At the beginning of the meeting, the rector of the university congratulated the students with the coming New Year and wished them success in their studies.
At the event, the rector of the university spoke about the conditions created for students and the opportunities and privileges given to them.
In an open dialogue, students had the opportunity to directly address the rector of the university and express their suggestions.
It was mentioned that relevant proposals will be taken into account and practical assistance will be provided. Students expressed gratitude for the given opportunities.