O‘zbekiston delegatsiyasi EXPO-2025 ko‘rgazmasida
Yaponiyaning Osaka shahrida o‘tayotgan “Hayot uchun kelajak jamiyatini loyihalashtirish” nomli EXPO-2025 Butunjahon ko‘rgazmasida O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi ishtirok etdi.
Delegatsiyaga Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipov rahbarlik qildi. Delegatsiya tarkibida bir qator oliy ta’lim muassasalari rahbarlari qatorida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov ham qatnashdi.
EXPO-2025’ning asosiy maqsadi – texnologiya va innovatsiyalarni namoyish etish, madaniyat va turizmni rivojlantirish, xalqaro hamkorlikni mustahkamlash, ijtimoiy va ekologik muammolarga yechim topishdan iborat. Ushbu ko‘rgazma dunyo davlatlari o‘rtasida tajriba va g‘oyalar almashinuvi, kelajak uchun yangi imkoniyatlar izlash hamda turizmni rag‘batlantirishga xizmat qilmoqda.
Ma’lumki, EXPO-2025’da 100 dan ortiq davlatlar o‘z pavilyonlari bilan ishtirok etmoqda. Delegatsiya a’zolari shundan to‘rtta pavilyonga tashrif buyurdilar:
- O‘zbekiston pavilyoni;
- Birlashgan Arab Amirliklari pavilyoni;
- Koreya pavilyoni;
- Yaponiya pavilyoni.
Tashrif davomida O‘zbekiston pavilyonidagi innovatsion loyihalar, milliy madaniyat va turizm salohiyatini yorituvchi ekspozitsiyalar hamda boshqa davlatlarning ilg‘or ishlanmalari bilan yaqindan tanishildi.

Делегация Узбекистана на выставке EXPO-2025
Делегация Республики Узбекистан приняла участие во Всемирной выставке EXPO-2025, которая проходит в японском городе Осака под девизом «Проектирование общества будущего для жизни».
Делегацию возглавил министр высшего образования, науки и инноваций Кунгиротбой Шарипов. В составе делегации также принял участие ректор Узбекского государственного университета мировых языков Илхомжон Тухтасинов, а также руководители ряда других вузов.
Основная цель EXPO-2025 — демонстрация технологий и инноваций, развитие культуры и туризма, укрепление международного сотрудничества, а также поиск решений социальных и экологических проблем. Эта выставка служит платформой для обмена опытом и идеями между странами мира, поиска новых возможностей для будущего и стимулирования туризма.
Известно, что в EXPO-2025 участвуют более 100 стран со своими национальными павильонами. Члены узбекской делегации посетили следующие павильоны:
Павильон Узбекистана;
Павильон Объединённых Арабских Эмиратов;
Павильон Республики Корея;
Павильон Японии.
В ходе визита делегация подробно ознакомилась с инновационными проектами, представленными в павильоне Узбекистана, экспозициями, отражающими национальную культуру и туристический потенциал, а также передовыми наработками других стран.