O‘zbekiston delegatsiyasi Xitoyda sun’iy intellekt asosida ta’lim bo‘yicha xalqaro treningda ishtirok etdi
Xabaringiz bor, O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti professor-o‘qituvchilaridan iborat delegatsiya 2025-yil 22–29-dekabr kunlari Xitoy Xalq Respublikasida “Xorijiy tillarni o‘qitishda sun’iy intellekt vositalarini qo‘llash” mavzusiga bag‘ishlangan qisqa muddatli xalqaro treningda ishtirok etmoqda.
24-dekabr kuni trening dasturi doirasida delegatsiya a’zolari Tsinghua universitetiga tashrif buyurdilar. Tashrif davomida universitet o‘qituvchisi Kellen Zhang tomonidan “AI Empowers the Reforms of Higher Education Teaching” mavzusida seminar tashkil etildi.
Seminar jarayonida oliy ta’limda sun’iy intellekt asosida ta’lim jarayonlarini modernizatsiya qilish masalalari, MOOC onlayn platformasi imkoniyatlari hamda XuetangX avlodiga mansub zamonaviy sun’iy intellekt vositalari haqida atroflicha ma’lumot berildi.

Делегация Узбекистана приняла участие в международном тренинге по искусственному интеллекту в Китае
Как вам известно, делегация профессорско-преподавательского состава Узбекского государственного университета мировых языков с 22 по 29 декабря 2025 года принимает участие в краткосрочном международном тренинге в Китайской Народной Республике на тему «Применение инструментов искусственного интеллекта в обучении иностранным языкам».
24 декабря в рамках программы тренинга члены делегации посетили Университет Цинхуа. В ходе визита преподавателем университета Келлен Чжан был организован семинар на тему «AI Empowers the Reforms of Higher Education Teaching».
В ходе семинара были подробно рассмотрены вопросы модернизации образовательного процесса в высшем образовании на основе искусственного интеллекта, возможности онлайн-платформы MOOC, а также современные инструменты искусственного интеллекта поколения XuetangX.