O‘zDJTU faxriy professorining maqolasi xalqaro nashrda e’lon qilindi
O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Tarjimonlik fakulteti “Arab tili tarjimasi nazariyasi va amaliyoti” kafedrasi faxriy professori Ahmad Jasim Abbas Al-Zubaydiyning O‘zbekiston iqtisodiyoti va energetika sohasidagi dolzarb masalalarga bag‘ishlangan maqolasi Iroqda nashr etiladigan xalqaro arab tilidagi “Az-Zaman” gazetasida chop etildi.
Maqolada O‘zbekistonda neft va gaz bozori barqarorligini ta’minlash, ichki bozorda yoqilg‘i ta’minotini yaxshilash hamda narxlarning keskin oshishining oldini olish borasida amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar haqida so‘z yuritilgan.
Muallif, shuningdek, energiya resurslariga bo‘lgan talabni qondirish, ishlab chiqarish va ta’minot jarayonlarini takomillashtirish, bozor barqarorligini ta’minlash hamda iqtisodiy rivojlanish uchun muhim bo‘lgan energetika siyosatiga e’tibor qaratgan.
Ahmad Jasim Abbas Al-Zubaydiyning xalqaro nashrda maqolasi e’lon qilingani uning ilmiy va ekspertlik faoliyati bilan bir qatorda, O‘zDJTU professor-o‘qituvchilarining xalqaro axborot makonidagi faolligini ham namoyon etadi.
Ma’lumot uchun: yig‘ilish yakunida Ahmad Jasim Abbas Al-Zubaydiyga “O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti faxriy professori” unvonini berish to‘g‘risidagi masala ma’qullangan.

Article by an Honorary Professor of UzSWLU Published in an International Publication
An article by Ahmad Jasim Abbas Al-Zubaydi, Honorary Professor of the Department of Theory and Practice of Arabic Translation at the Faculty of Translation Studies of Uzbekistan State World Languages University, addressing pressing issues in Uzbekistan’s economy and energy sector, has been published in the international Arabic-language newspaper “Az-Zaman,” published in Iraq.
The article discusses measures being implemented in Uzbekistan to ensure the stability of the oil and gas market, improve fuel supply in the domestic market, and prevent sharp increases in prices.
The author also focuses on meeting the demand for energy resources, improving production and supply processes, ensuring market stability, and developing energy policies that are important for economic growth.
The publication of Ahmad Jasim Abbas Al-Zubaydi’s article in an international publication demonstrates not only his academic and expert activities, but also the active engagement of UzSWLU faculty members in the international information space.
For reference: At the conclusion of the meeting, the proposal to confer upon Ahmad Jasim Abbas Al-Zubaydi the title of “Honorary Professor of Uzbekistan State World Languages University” was approved.
Source: “Az-Zaman” — an international independent daily Arabic-language newspaper published in Iraq.