O‘zDJTU faxriy professorining maqolasi xalqaro nashrda e’lon qilindi
O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Tarjimonlik fakulteti “Arab tili tarjimasi nazariyasi va amaliyoti” kafedrasi faxriy professori Ahmad Jasim Abbas Al-Zubaydiyning O‘zbekiston iqtisodiyoti va energetika sohasidagi dolzarb masalalarga bag‘ishlangan maqolasi Iroqda nashr etiladigan xalqaro arab tilidagi “Az-Zaman” gazetasida chop etildi.
Maqolada O‘zbekistonda neft va gaz bozori barqarorligini ta’minlash, ichki bozorda yoqilg‘i ta’minotini yaxshilash hamda narxlarning keskin oshishining oldini olish borasida amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar haqida so‘z yuritilgan.
Muallif, shuningdek, energiya resurslariga bo‘lgan talabni qondirish, ishlab chiqarish va ta’minot jarayonlarini takomillashtirish, bozor barqarorligini ta’minlash hamda iqtisodiy rivojlanish uchun muhim bo‘lgan energetika siyosatiga e’tibor qaratgan.
Ahmad Jasim Abbas Al-Zubaydiyning xalqaro nashrda maqolasi e’lon qilingani uning ilmiy va ekspertlik faoliyati bilan bir qatorda, O‘zDJTU professor-o‘qituvchilarining xalqaro axborot makonidagi faolligini ham namoyon etadi.
Ma’lumot uchun: yig‘ilish yakunida Ahmad Jasim Abbas Al-Zubaydiyga “O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti faxriy professori” unvonini berish to‘g‘risidagi masala ma’qullangan.

Статья почётного профессора УзГУМЯ опубликована в международном издании
Статья почётного профессора кафедры «Теория и практика перевода арабского языка» факультета переводоведения Узбекского государственного университета мировых языков Ахмада Джасима Аббаса Аль-Зубайди, посвящённая актуальным вопросам экономики и энергетики Узбекистана, опубликована в международной арабоязычной газете «Аз-Заман», издаваемой в Ираке.
В статье рассматриваются меры, принимаемые в Узбекистане для обеспечения стабильности рынка нефти и газа, улучшения снабжения внутреннего рынка топливом, а также предотвращения резкого роста цен.
Автор также уделяет внимание вопросам удовлетворения спроса на энергетические ресурсы, совершенствования процессов производства и снабжения, обеспечения стабильности рынка и энергетической политики, имеющей важное значение для экономического развития.
Публикация статьи Ахмада Джасима Аббаса Аль-Зубайди в международном издании свидетельствует не только о его научной и экспертной деятельности, но и об активном участии профессорско-преподавательского состава УзГУМЯ в международном информационном пространстве.
Для справки: по итогам заседания было одобрено решение о присвоении Ахмаду Джасиму Аббасу Аль-Зубайди звания «Почётный профессор Узбекского государственного университета мировых языков».
Источник: «Аз-Заман» — международная независимая ежедневная арабоязычная газета, издаваемая в Ираке.