2025-yil 12-sentyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan “Ijro intizomini mustahkamlash, maqsadli ijtimoiy-iqtisodiy ko‘rsatkichlarga erishish hamda KPI tizimi samaradorligini oshirish bo‘yicha amalga oshirilgan chora-tadbirlarning 9 oylik yakunlari tahlili” mavzusida iqtisodiy o‘qish tashkil etildi.
Seminar oflayn va onlayn shakllarda bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov, universitet rahbariyat vakillari hamda bo‘lim boshliqlari Zoom platformasi orqali faol ishtirok etishdi.
Tadbir davomida Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining ijro intizomi, ta’lim statistikasi, reytinglarda yuqori ko‘rsatkichlarga erishish va oliy ta’lim muassasalarining “O‘zbekiston–2030” strategiyasi doirasidagi vazifalari yuzasidan ma’ruzalar tinglandi. Shuningdek, seminar qatnashchilari tomonidan mavjud kamchiliklar, ularni bartaraf etish yo‘llari hamda kelgusi davrdagi ustuvor vazifalar muhokama qilindi.

12 сентября 2025 года Министерством высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан было организовано «Экономическое чтение» на тему «Анализ итогов за 9 месяцев по укреплению исполнительской дисциплины, достижению целевых социально-экономических показателей и повышению эффективности системы KPI».
Семинар прошёл в офлайн и онлайн форматах. В нём активно приняли участие ректор Узбекистанского государственного университета мировых языков Илхомжон Тухтасинов, представители руководства вуза, а также начальники отделов через платформу Zoom.
В ходе мероприятия были заслушаны доклады Министерства высшего образования, науки и инноваций по вопросам исполнительской дисциплины, образовательной статистики, достижения высоких показателей в рейтингах и задач высших учебных заведений в рамках стратегии «Узбекистан–2030». Кроме того, участники семинара обсудили существующие недостатки, пути их устранения, а также приоритетные задачи на ближайший период.