O‘zDJTU rahbariyati iqtisodiy o‘qishda onlayn ishtirok etdi
2025-yil 2-sentabr kuni Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan “Respublika va mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari hamda xo‘jalik birlashmalari faoliyati samaradorligini baholash tizimini takomillashtirish choratadbirlari to‘g‘risida”gi PF–49-son Farmoni mazmun-mohiyati va uning ijrosiga bag‘ishlangan iqtisodiy o‘qish bo‘lib o‘tdi.
Mazkur yig‘ilishda O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov, prorektorlar hamda universitet rahbariyatining mas’ul xodimlari onlayn tarzda ishtirok etdilar.
Tadbir davomida:
• KPI tizimidagi samaradorlik ko‘rsatkichlari,
• oliy ta’lim muassasalari rahbarlari va xodimlarining vazifalari,
• tizimda samarali boshqaruv mexanizmlarini joriy etish masalalari muhokama qilindi.
Yig‘ilish yakunida savol-javoblar bo‘lib o‘tdi va oliy ta’lim tizimida samaradorlikni oshirish bo‘yicha aniq tavsiyalar berildi.

2 сентября 2025 года Министерством высшего образования, науки и инноваций было проведено экономическое обучение, посвящённое сущности и исполнению Указа Президента № PF–49 «О мерах по совершенствованию системы оценки эффективности деятельности республиканских и местных органов исполнительной власти, а также хозяйственных объединений».
В данном мероприятии приняли онлайн-участие ректор Узбекского государственного университета мировых языков Илхомжон Тухтасинов, проректоры и ответственные сотрудники руководства университета.
В ходе мероприятия обсуждались:
• Показатели эффективности в системе KPI,
• Обязанности руководителей и сотрудников высших учебных заведений,
• Вопросы внедрения эффективных механизмов управления в системе.
В конце встречи состоялась сессия вопросов и ответов, а также были даны конкретные рекомендации по повышению эффективности в системе высшего образования.