OʻzDJTU Sharq filologiyasi fakulteti vakili xalqaro forumda
29-may kuni Xitoy Xalq Respublikasi Nankin shahrida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti va Nankin politexnika instituti o‘rtasidagi hamkorlikka asoslanib ushbu institut va Jiangsu “Feniks” xalqaro nashriyoti tomonidan “Xitoy va O’rta osiyo davlatlari ta’lim ishlab chiqarishi va integratsiyasi xalqaro forumi” tashkil qilindi.
Dasturda O’rta Osiyoning turli davlatlari vakillari va O’zbekiston Republikasining Shanghai shahridagi konsullik idorasi rahbari Shukurlo Turmatov ishtirok etdi.
OʻzDJTU Sharq filologiyasi fakulteti Xitoy filologiyasi kafedrasi mudiri Shahnoza Hakimova ham forumda “O’zbek talabalariga xitoy tili grammatikasini o’qitish jarayonidagi mavjud muammolar va ularning yechimi” nomli ma’ruzasi bilan qatnashdi.
Shuningdek, forum doirasida xitoylik muallif Wang Xia va Shahnoza Hakimova tomonidan yaratilgan “Ish muhitida xitoy tili” darsligi taqdimoti ham o’tkazildi.
Dastur davomida O’zbekiston davlat jahon tillari universiteti va Jiangsu “Feniks” xalqaro nashriyoti bilan memorandum imzolash va kelajakda xitoylik mualliflar bilan hamkorlikda ko’plab adabiyotlar nashr etish masalalari muhokama qilindi.

Representative of the Faculty of Eastern Philology of UzSWLU Participates in International Forum
On May 29, the “International Forum on the Integration of Education and Industry between China and Central Asian Countries” was held in Nanjing, People’s Republic of China. The event was organized by Jiangsu Phoenix International Publishing House and Nanjing Polytechnic Institute in cooperation with Uzbekistan State World Languages University.
The forum was attended by representatives from various Central Asian countries, as well as the head of the Consulate of the Republic of Uzbekistan in Shanghai, Shukurlo Turmatov.
Shahnoza Hakimova, Head of the Department of Chinese Philology at the Faculty of Eastern Philology of UzSWLU, participated in the forum with a presentation titled “Current Issues in Teaching Chinese Grammar to Uzbek Students and Their Solutions.”
As part of the forum, a new textbook titled Chinese Language in the Workplace, co-authored by Chinese writer Wang Xia and Shahnoza Hakimova, was officially presented.
The forum also included discussions on signing a memorandum of cooperation between UzSWLU and Jiangsu Phoenix International Publishing House, as well as plans to publish more educational materials jointly with Chinese authors in the future.