OʻzDJTU Sharq filologiyasi fakulteti vakili xalqaro forumda
29-may kuni Xitoy Xalq Respublikasi Nankin shahrida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti va Nankin politexnika instituti o‘rtasidagi hamkorlikka asoslanib ushbu institut va Jiangsu “Feniks” xalqaro nashriyoti tomonidan “Xitoy va O’rta osiyo davlatlari ta’lim ishlab chiqarishi va integratsiyasi xalqaro forumi” tashkil qilindi.
Dasturda O’rta Osiyoning turli davlatlari vakillari va O’zbekiston Republikasining Shanghai shahridagi konsullik idorasi rahbari Shukurlo Turmatov ishtirok etdi.
OʻzDJTU Sharq filologiyasi fakulteti Xitoy filologiyasi kafedrasi mudiri Shahnoza Hakimova ham forumda “O’zbek talabalariga xitoy tili grammatikasini o’qitish jarayonidagi mavjud muammolar va ularning yechimi” nomli ma’ruzasi bilan qatnashdi.
Shuningdek, forum doirasida xitoylik muallif Wang Xia va Shahnoza Hakimova tomonidan yaratilgan “Ish muhitida xitoy tili” darsligi taqdimoti ham o’tkazildi.
Dastur davomida O’zbekiston davlat jahon tillari universiteti va Jiangsu “Feniks” xalqaro nashriyoti bilan memorandum imzolash va kelajakda xitoylik mualliflar bilan hamkorlikda ko’plab adabiyotlar nashr etish masalalari muhokama qilindi.

Представитель факультета восточной филологии УГЯТУ на международном форуме
29 мая в городе Нанкин Китайской Народной Республики состоялся Международный форум по вопросам интеграции образования и производства между Китаем и странами Центральной Азии. Форум был организован на основе сотрудничества между Узбекским государственным университетом мировых языков и Нанкинским политехническим институтом, а также международным издательством Jiangsu "Phoenix".
В мероприятии приняли участие представители различных стран Центральной Азии, а также глава консульства Республики Узбекистан в Шанхае Шукурло Турматов.
От имени факультета восточной филологии УГЯТУ в форуме выступила заведующая кафедрой китайской филологии Шахноза Хакимова с докладом на тему «Существующие проблемы в преподавании китайской грамматики узбекским студентам и пути их решения».
Кроме того, в рамках форума состоялась презентация учебника «Китайский язык в рабочей среде», созданного китайским автором Ван Ся и Шахнозой Хакимовой.
В ходе программы обсуждались вопросы подписания меморандума о сотрудничестве между УГЯТУ и международным издательством Jiangsu "Phoenix", а также публикации новых учебных материалов совместно с китайскими авторами.